ABD Merkez Bankası'nın Silicon Valley Bank'taki (SVB) mevduat sahiplerini korumaya yönelik müdahalesi, piyasa güveninin yeniden sağlanmasına yardımcı oldu.

FED

ABD Merkez Bankası'nın Silicon Valley Bank'taki (SVB) mevduat sahiplerini korumaya yönelik müdahalesi, piyasa güveninin yeniden sağlanmasına yardımcı oldu.
Bitcoin (BTC) ve ilk on altcoin'in tümü, Pazartesi günü erken işlem saatlerinde yüzde 9-15 arasında kazanç kaydetti.

Amerikan bankalarındaki (Silvergate, Silicon Valley Bank ve Signature) kriz durumuna rağmen, kripto para piyasası bir kez daha toparlandı ve 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aştı.

Pazartesi günü erken saatlerde, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri, ABD hükümeti ve Federal Rezerv'in çöken Silicon Valley Bank'taki (SVB) mevduat sahiplerini korumak için harekete geçmesiyle yüzde 9 ve daha fazla değer kazandı. Bir haftalık yoğun satışla karşı karşıya kaldıktan sonra, Bitcoin fiyatı bir kez daha 22.500 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Genel kripto piyasası, yatırımcıların servetine 70 milyar dolar ekledi ve bunun yalnızca Bitcoin'i yaklaşık 40 milyar dolar katkıda bulundu. Altcoin'ler partiye katıldı ve ilk on altcoin yüzde 7-10 arasında herhangi bir kazanç elde etti.

Hem Silvergate hem de silicon Valley Bank (SVB), paralarını, bankalar faiz oranlarını yükselttikçe değerini kaybeden ABD Hazinelerine yatırdı. Sonuç olarak, bu bankaların sermayelerini desteklemek için tahvillerini zararına satmaktan başka seçenekleri yoktu.

12 Mart Pazar günü ABD düzenleyicileri, bulaşmanın daha fazla yayılmasını durdurmak için Signature Bank'ın kapatıldığını ilan ederek müdahale ettiler. Düzenleyicilerin bu hamlesi, SVB için bir geri dönüş noktası oluşturmak ve onlarla ilişkili mevduat sahiplerini korumaktı.

ABD Düzenleyicileri Devreye Giriyor

ABD'nin en büyük üç bankacılık düzenleyicisi - ABD Hazinesi, Federal Rezerv ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi - Silikon Vadisi Bankası'ndaki mevduat sahiplerinin Pazartesi günü paralarına erişeceğini duyurdu. Düzenleyiciler, "Silikon Vadisi Bankası'nın çözümüyle ilgili hiçbir kayıp vergi mükellefi tarafından karşılanmayacaktır" dedi.

Kripto borsası Luno'da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar, CNBC'ye şunları söyledi:

Hafta sonu Fed'in bankalar ve özellikle Silicon Valley Bank için bir backstop duyurusu göz önüne alındığında, piyasalar, mevduat sahiplerinin parasının güvende olduğunu ve büyük bir potansiyel banka kaçışının önlendiğini bilerek coşkuya dönüştü.

USDC stablecoin veren Circle, Paxos Standard ve kripto borsası Coinbase gibi bazı büyük kripto şirketlerinin mevduatları, başarısız olan üç bankadan birinde bulunuyor. SVB'nin geçen Cuma günü kapandığını açıklamasından kısa bir süre sonra, Circle'ın USDC stablecoin'i Dolar çıpasını kaybetmeye başladı ve 90 sente kadar düştü.

Kripto piyasası geçen hafta baskı altında kalsa da, Fed'in hamlesi yatırımcılar arasında güveni yeniden sağladı. Merkezi olmayan bir türev ticaret platformu olan SynFutures'ın kurucu ortağı Rachel Lin, "Federal Rezerv'in kurtarma planı, piyasa güvenini artırdı ve özellikle Signature'ın kripto endüstrisinde büyük bir banka olduğu göz önüne alındığında, ek oyuncuların potansiyel çöküşüyle ilgili endişeleri yatıştırdı" dedi. .

Altcoinler Güçlü Bir Geri Dönüş Yapıyor

Bitcoin ile birlikte altcoinler bugün güçlü bir geri dönüş yaptı. Dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum (ETH) yüzde 9 arttı ve şu anda 1.604 doların üzerinde işlem görüyor.

Diğer altcoinler de benzer kazançlar kaydetti. BNB Coin (BNB) %8,15 arttı ve şu anda 303 dolardan işlem görüyor. Benzer şekilde, basın zamanında, Cardano yüzde 9,71, Polygon (MATIC) yüzde 7,19, Solana (SOL) yüzde 8,67, Polkadot (DOT) yüzde 6,97 arttı, vb.

Bitcoin ve diğer altcoinlerin önümüzdeki hafta bu kazanımları korumaya devam edip edemeyeceğini görmek ilginç olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ