Bu yazımızda sizlere Fei Protocol (FEI) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve FEI Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Bu yazımızda sizlere Fei Protocol (FEI) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve FEI Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Fei Protocol (FEI) Nedir?

Fei Protocol (FEI), teminatsız ve tamamen merkezsizleştirilmiş doğrudan teşvik edici bir stablecoin'i temsil eder. Fei Protocol’un amacı, ETH/FEI'nin ETH/USD fiyatına yakın işlem gördüğü likit bir piyasayı sürdürmektir. FEI bunu, doğrudan teşvikler olarak bilinen yeni bir istikrar mekanizması aracılığıyla başarır. Doğrudan teşvikli stablecoin'ler, sabitliği korumak için dinamik nane ödülleri kullanır ve DEX ticaret hacminde cezalar yakar. FEI, lansman sırasında teşvik edilen DEX olarak Uniswap'ı kullanır. Yönetim, gerektiğinde DEX entegrasyonlarını ve diğer teşvikleri ekleyebilir ve güncelleyebilir.

Fei için İlham

Stabilcoin'ler, DeFi'nin temel unsurudur. Kullanıcılar, volatilite endişesi duymadan Compound ve Aave gibi uygulamalara erişmek istiyor. Bununla birlikte, mevcut her stabilcoin modelinin kritik bir hatası vardır. USDC ve USDT gibi Fiat teminatlı stablecoinler merkezi olarak kontrol edilir. Bu, gerçekten merkezi olmayan hale gelmek isteyen uygulamalar için düzenleyici bir riski ve bir başarısızlık noktasını temsil eder. DAI gibi kripto teminatlı stablecoinler, sermaye verimsizliği nedeniyle ölçeklenebilirlik sorunlarına sahiptir. Başka bir deyişle, kripto teminatlı stabilcoinler üretmek, fazla teminat gerektirir.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Ayrıca büyümek için borç veya kaldıraç talebine ihtiyaç duyarlar. ESD ve Basis Cash gibi senyoraj modelleri, arz genişletme ödüllerini merkezileştirir. Bu, stablecoin'in büyümesinde adaletsiz bir dağılım yaratıyor. Ek olarak, likidite sağlayıcıları, ilk tehlike belirtisinde geri çekilmeye teşvik edilir.

Fei Protokolü, tüm bu sorunları çözme girişiminden doğdu. Fei Protokolü'nün vizyonunun ilhamı, Mikronezya'nın Yap adasının eski bir taş para birimi olan Rai veya Fei'den geliyor. FEI stablecoin'inin taş karşılığı ile aynı istikrarı, basitliği ve her yerde bulunabilirliği sergilemesini umuyoruz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ