Donald Trump, Kripto'nun Gerçekleşmeyi Bekleyen Potansiyel Bir Felaket Olduğunu Söylüyor

Felaket Açıklaması: Eski Başkan Donald Trump Bitcoin İçin Neler Dedi?

Eski ABD Başkanı Donald Trump bu hafta kripto para birimleri hakkında konuştu ve bunların çok azı gündem oldu.

Donald Trump, kripto varlıklarının hayranı değil; bunu kendisi defalarca ifade etmiştir. Milyarder eski başkan, Fox Business “Varney & Co” ile yaptığı röportaj sırasında dijital varlıklar hakkında konuştu.

Trump, sunucu Stuart Varney'e sert kripto karşıtı yorumlar yaparken, "Amerika Birleşik Devletleri'nin para birimini seviyorum" dedi. Kripto varlıklarına yatırım yapmak “potansiyel olarak gerçekleşmeyi bekleyen bir felaket” diye ekledi.

Fox Business, Trump'ın kripto para birimlerinin "ABD para birimine zarar verdiğine" ve "para birimimize yatırım yapmamız gerektiğine" inandığını bildirdi.

Kripto mu yoksa dolar mı?

Haziran ayında Trump, Bitcoin'i "dolandırıcılık" olarak nitelendirdi ve doları sulandırmakla suçladı. O sırada şunları söyledi:

“Bu dünyanın para birimi dolar olmalı. Ve dünyadaki tüm Bitcoin'lerin orada olması gerektiğini düşünmüyorum. Bunları çok ama çok yüksek düzeyde düzenlemeleri gerektiğini düşünüyorum. Doların avantajını ve doların önemini ortadan kaldırıyor.”

Bu hafta Trump, adamın hemfikir olmadığı her şey için ilk cevabı gibi görünen Bitcoin ve kriptoya atıfta bulunarak “sahte olabilir” dedi.

USD geçen yıl hiç iyi performans göstermedi. Wall Street Journal Dolar Endeksi'ne (DXY) göre geçen yıl bu zamanlar aynı yerde. Endeks, doların 16 yabancı para birimine göre değerini ölçer.

Karşı Argüman

USD dünyanın rezerv itibari para birimidir, ancak kendisi istikrarlı olmaktan uzaktır ve çeşitli faktörler göz önüne alındığında “potansiyel bir felaket” olarak da değerlendirilebilir.

Covid pandemisi 2020'nin başlarında başladığından beri, Federal Rezerv teşvik paketleri ve niceliksel genişleme için trilyonlarca dolar bastı. Para sistemine ne kadar fazla nakit verilirse, her bir doların değeri o kadar düşük olur. Faiz oranlarının sıfır ve enflasyonun %5,4 olduğu birleştiğinde, bu Trump'ın değerli doları için iyiye işaret değil.

Geçen ay, Fed'in bilançosunun veya varlık ve yükümlülüklerinin 8 trilyon dolar olduğu ve büyümeye devam edeceği bildirildi. Bu yükümlülüklerin çoğu, merkez bankasının ayda 120 milyar dolarlık tahvil ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler gibi varlıkları satın almak için dolaşıma çıkardığı dolar faturalarıdır.

Pandemiden kurtulmak uzun yıllar, belki de on yıllar alacak, bu nedenle gerçekleşmeyi bekleyen felaket fiat para birimlerinden ve merkez bankası para manipülasyonundan kaynaklanabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ