Adam Back, İsviçre Frangı'nın (CHF) Bitcoin tarafından desteklenmesi nedenini savunuyor. Enflasyon ve mücadele eden fiat para birimleri, yatırımcıları Bitcoin'e girmeye zorluyor.

Fiat Para Birimi, Altın Tarafından Değil, Bitcoin Tarafından Desteklenmeli

Adam Back, İsviçre Frangı'nın (CHF) Bitcoin tarafından desteklenmesi nedenini savunuyor.
Enflasyon ve mücadele eden fiat para birimleri, yatırımcıları Bitcoin'e girmeye zorluyor.
Ünlü Bitcoin meraklısı ve HashCash mucidi Adam Back, Bitcoin'i İsviçre Frangı'na geri döndürmek için referandum yapmanın zamanının geldiğini öne sürdü. Back, İsviçre'nin İsviçre Frangı'nın (CHF) 2000 yılında Altın standardından çıktığını söyledi. Altın standardını düşüren son ana para birimlerinden biriydi. Geri öneriyi Cuma günü Twitter üzerinden yaptı.

Tarihsel olarak, İsviçre yasaları, İsviçre Frangı'nın yüzde 40'ının Altın rezervleriyle desteklenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu Altın destekli standart 1920'lerde yasa haline geldi. Ancak 1 Mayıs 2000'de referandumdan sonra feshedildi. Böylece İsviçre Frangı'nı itibari para haline getirmek.

Diğer endüstri uzmanları Back'in amacını destekliyor. PixelMatic CEO'su ve bir başka Bitcoin savunucusu Samsom Mow, Altın standardını göremediği için Bitcoin standardının başlangıcına tanık olmanın harika olacağını söyledi. Bazı uzmanlar, İsviçre'nin Bitcoin'i benimsemesinin, FOMO'nun (kaybolma korkusu) artık orada olmadığı için El Salvador'unki kadar şaşırtıcı olmayacağını savunuyor.

Ancak diğerleri, İsviçre'nin benzer bir etki yaratmak için para biriminin diğer özelliklerini kullanabileceğini savundu. Örneğin, çoğu İsviçre Frangı'nı (CHF) güvenli liman para birimi olarak görüyor. 2014 yılında İsviçre Frangı için yüzde 20 Altın standardının yeniden getirilmesi için başka bir referandum yapıldığını belirtmekte fayda var.

Ancak bu referandum yeterli desteği görmedi. Bu nedenle, mevcut makroekonomik koşullara dayalı olarak Altın standardına dönüşün ezici bir destek alması muhtemeldir. Bununla birlikte, Back ve diğer Bitcoin savunucuları, İsviçre Frangı için Altın standardı yerine bir Bitcoin standardının daha iyi olacağını öne sürüyorlar.

Bir Cennet Varlığı Olarak Bitcoin

Geleneksel finans dünyası, Bitcoin'in güvenli liman varlığı olarak itibarını uzun süredir tartışırken, yılın başından bu yana yaşanan olaylar aksini kanıtladı. Örneğin, Türk Lirası (TL), Ocak 2022'den bu yana ABD Dolarına göre yüzde 26 oranında değer kaybetti.

Son üç yıldaki kümülatif enflasyon oranı, para biriminin son dört yıldır istikrarlı bir şekilde düşmesi nedeniyle yüzde 100'ü aştı. En büyük muhasebe firması PwC, Eylül ayı raporunda Türkiye'yi hiperenflasyonist bir ekonomi olarak sınıflandırdı. Raporda, Türkiye ekonomisinin geçen yıldan bu yana kötüleştiği, ancak bu yıl yaz ortasında kötüleştiği belirtildi. Perspektif açısından, aynı 1 USD'nin 3.5 TL'ye işlem gördüğü 2017'ye kıyasla 1 USD şimdi 18 TL'ye dönüşüyor.

Ancak Türkler sadece ABD Dolarına akın etmiyor. Merkezi borsalarda BTC/TRY işlem hacminde de kademeli bir artış oldu. Binance verileri, Bitcoin'in TL cinsinden fiyatının geçen yılın başında zirveye çıktığını gösterdi. Ayrıca, BTC/TRY çiftinin 24 saatlik işlem hacmi Mayıs 2022'de tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Bitcoin ticaret hacmindeki ani artışlar, kitlesel kabulün yakın olduğunu göstermeyebilir. Ancak, önde gelen dijital varlığın bir sığınak varlığı olarak hareket etmeye başladığını gösteriyor. Fiat para birimleri artan enflasyon ve zorlu makroekonomik koşullar altında mücadele etmeye devam ederken, yatırımcılar kitlesel olarak Bitcoin'e akın ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ