Dünya Altın Konseyi tarafından hazırlanan yeni bir raporda, fiat para birimlerinden daha çok sağlam para biçimlerine yönelik küresel talep olduğunu göstermekte. Bu talep Bitcoin için parlak bir geleceğe işaret ediyor, çünkü kıymetli metalden daha sağ

Fiat Paraya Güvenin Bu Seviyelerde Olması Bitcoin

Dünya Altın Konseyi tarafından hazırlanan yeni bir raporda, fiat para birimlerinden daha çok sağlam para biçimlerine yönelik küresel talep olduğunu göstermekte. Bu talep Bitcoin için parlak bir geleceğe işaret ediyor, çünkü kıymetli metalden daha sağlam bir para biçimi oluşturuyor.

Raporda ankete katılanların yüzde 61'i, fiat para birimlerinden daha fazla altına güvendiklerini söyledi.

Bitcoin 10. Sırada

Son Dünya Altın Konseyi raporu, dünyanın dört bir yanında yaşayan 18.000 kişiye yatırım tercihlerini sordu. Araştırma altının, dünyanın en popüler yatırım yöntemlerinden biri olmaya devam ettiğini gösteriyor. Tasarruf hesaplarında şimdiye kadar en popüler olanı altın sonrasında ise hayat sigortası.

Bitcoin gibi kripto para birimleri listenin 10'uncu sırasında yer alıyor.

Her ne kadar Bitcoin hikayesinde kitlelerin uzun vadeli bir değer deposu olarak aniden inanmalarını beklemek için hala çok erken olsa da, WGC raporunun çıkardığı sonuçlar oldukça yüksek bir fiat para güvensizliği olduğunu gösteriyor.

Ankete katılanların yüzde 61'i, kıymetli metale ulusal para birimlerinden daha fazla güvendiklerini söylüyor. Bu arada, ankete katılanların yüzde 67'si altının döviz istikrarsızlığının enflasyonuna karşı iyi bir güvence olduğuna inandıklarını vurguluyor.

Altın ve Bitcoin arasındaki analoji daha önce de birçok kez tekrarlanmıştı. Altın tarihsel olarak bugün geçerli olan kağıt paradan daha iyi bir değer durumunda. Bitcoin de sağlam bir para şekli olarak görülüyor.

Altının, kıtlığı ve bulunmasının zor olması nedeniyle parasal bir birim olarak kullanıldığı ifade ediliyordu. Ancak son bilimsel kanıtlar altının bir zamanlar düşünüldüğü kadar kıt olmadığına işaret ediyor. Yeryüzünde, uzayda olduğu gibi büyük rezervler de söz konusu. Madencilik veya uzay araştırmaları bu kaynakların kullanılmasını sağladığında, toplam altın arzı büyük oranda artacak. Mücevherat yapma talebinin, genellikle altın tutkunlarının “doğal değerini” vurguladığı üzere, bu kadar ani bir arz artışını absorbe edebileceği şüpheli.

Bitcoin ve Sınırlı Arz

Bitcoin ile sadece 21 milyon birim olacak ve daha fazlası olmayacak. Tek başına bu gerçek onu altından daha sağlam bir para şekli yapıyor. O zaman, hem depolama hem de nakliyede avantajları söz konusu olacak. Bitcoin'i güvende tutmak için korunan bir kasaya ihtiyaç duymazsınız. BTC dünyayı çok hızlı bir şekilde dolaşabilir.

Bitcoin'in altınla kıyaslandığında sahip olmadığı tek şey tarih. Ancak, bu birçok insanın düşündüğünden daha hızlı değişebilir. Dijital bir altın şekli olarak başarılı olmak gerekirse, bunu yapmak da kolay olmayacak. Zaten, 10 yaşın altındaki her çocuk Bitcoin'siz bir dünyayı asla tanımıyor. Başka bir on yılda, 20 yaşın altındaki her birey aynı konumda olacak. Bitcoin’in yaptığı şeyi yapmaya devam etmesi yeterli. Doğal olarak daha güvenilir hale gelecek. Bu arada, bankaların müşterileri üzerinde kullandıkları sürekli kontrol örnekleri hem de dünya hükümetlerinin sık sık umursamaz para politikaları, sağlam para biçimlerine talep olmasını sağlamaya devam edecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ