Fidelity Charitable için kripto bağışları 2017’de 69 milyon dolar olarak açıklandı

Fidelity Charitable yardım kuruluşunda  toplanan bağışların en hızlı büyüyen yönteminin kripto para birimleri aracılığıyla olduğunu söylediği için, dijital para meraklılarının hayırsever tarafının ağır bastığı da görülmüş oldu.

15 Şubat 2018'de, Fidelty Charitable dünya çapındaki bağış, yıl boyunca sahip oldukları en hızlı büyüyen bağış yöntemi olan dijital para birimleri şeklinde 69 milyon dolarlık bağış yaptıklarını açıkladı. Bu bilgiler yıllık raporda listelendi ve bu bağışların çoğu Bitcoin ve Ethereum'dan oluştu ve toplam 169 bağışçı katıldı.

2015 yılının sonuna doğru hayır kurumu başlangıçta bir bağış yöntemi olarak bitcoin kabul etmeye başladı ve 2017 rakamları bu bağış yönteminin popülaritesinde on kat arttığını gösterdi. Bu, LLC hisseleri, tahıl veya market yardımından çok diğer alternatif türdeki bağışlardan %140 daha hızlı büyüdüğü anlamına geliyor. Kripto para birimleri ön plana çıktığından para bağışı yapmak için kullanmanın en önemli yollarından biri olmuştur.

Bitcoin ve hayırseverlik

2013 yılında, kar amacı gütmeyen bir BitGive adı verilen diğer kâr amacı gütmeyen kişilere, kendiliğinden parasal bağış kabul etmeye başlayabilecekleri bir sistem kurmaları için yardım ettiler.

Bundan birkaç yıl sonra, bir dizi önemli yardım kuruluşunun bu bağış biçimini kabul etmeye ilişkin kendi denemelerini başlattılar. 2014'te en önde gelen kripto para birimlerinin değiş tokuşu Coinbase, kullanıcıların kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kolayca bağış göndermelerini sağlayan platformlarına değişiklikler uyguladı.

Hayırseverliklerin bu para birimlerini kabul etmesine yardım eden hayır işleri sektöründe bir takım danışmanlar var ve bu fonları yönetmek konusunda en iyi eylem planını onlara sunuyor.

Dijital para birimleri söz konusu olduğunda çok fazla tecrübeye sahip olmayan bu kâr amacı olmayan kişiler arasında çoğu zaman katılımcı yoktur, bu nedenle kriptokrasi bağışlarıyla ileri gidilecek en iyi uygulamaları öğrenmek için başlangıç aşamasında dahi, dahil olan dış yardım almak faydalıdır.

2017'de Bitcoin bağışlarında büyük bir başarı elde edildi

Fidelity Charitable, Kasım 2015'teki bağışları kabul etmek için Coinbase tarafından sağlanan hizmeti kullanmaya başladığında, erken benimseyenlerden biriydi. 2017'de sadece dijital para birimi şeklinde önemli bağışlar gördüklerini tahmin ettiniz; muhtemelen, değerin muazzam artışı nedeniyle ve dijital para birimleri için ana akım haline geldi. Örneğin 2016'da toplam Bitcoin bağışı 7 milyon dolardı.

Bitcoin ve benzeri bağışları kabul etmeye istekli olduklarını vurgulamak için 2017 başında bir pazarlama kampanyası düzenlediler. Bu bağışların sayısal para birimi kullanılarak yapılmasının sağladığı en büyük avantajlardan biri bağışta bulunanın Fidelity Charitable yatırımcı tarafından yönetilen fonun bir parçası olan varlıklar üzerinde sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalmamasıdır. Bağışçının vergi matrahının artması nedeniyle yardımın bağışta ne kadar yüksek olduğunun da bir göstergesidir. Fidelity Charitable'ın desteklediği 127.000 farklı kâr amacı gütmeyen kuruluşa, elde ettikleri paradan fazladan para kazanmalarına yardımcı oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ