Finans sektörünün önde gelen şirketlerinden Fidelity Investments, spot Bitcoin ETF'si için başvuruda bulundu

Fidelity Investments Spot ETF Uygulaması ile Bitcoin ETF Trendine Katıldı

Finans sektörünün önde gelen şirketlerinden Fidelity Investments, spot Bitcoin ETF'si için başvuruda bulundu. Bu hamle, BlackRock, WisdomTree, Ark Investments ve Invesco gibi diğer büyük oyuncuların spot BTC ETF uygulama arenasına çoktan girmesinin ardından geldi. Devam eden ilgiye rağmen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) henüz herhangi bir spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadı ve sektörü bir atılım için beklemeye bıraktı.

Wise Origin Bitcoin Trust'ın Kuruluşu

Başvuru uyarınca, güven sponsoru olan FD Funds Management LLC, Wise Origin Bitcoin Trust olarak bilinen yeni bir yapı kuracak. Tröstün varlıklarının yönetimi, Fidelity'nin bir bölümü olan Fidelity Digital Assets Services'e emanet edilecek. Uygulama, Fidelity'nin dijital varlıkların yönetimindeki uzmanlığından yararlanma konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

SEC'in Duruşunu Çevreleyen Spekülasyon

SEC'in spot Bitcoin ETF'lerini onaylama konusundaki isteksizliği sektörde spekülasyonlara yol açtı. BlackRock'ın bu alana dahil olması, SEC'in pozisyonunda potansiyel bir değişim beklentilerini körükledi. Fidelity 2021 yılında ilk spot Bitcoin ETF başvurusunu yapmış olsa da, şu ana kadar herhangi bir onay verilmedi ve SEC'in bu konudaki tutumu belirsiz kaldı.

SEC Onayı Bekleniyor

Çeşitli şirketler SEC'in spot Bitcoin ETF'lerine ilişkin kararını merakla bekliyor. Bu müzakerelerin sonucu, kripto para dünyasında yeni yatırım ürünlerinin ortaya çıkması ve kurumsal yatırımcıların artan katılımı açısından önemli sonuçlar doğuracak. SEC olumlu bir karar verene kadar sektör oyuncularının sabırlı olması gerekecek.

Fidelity Investments'ın Bitcoin ETF'si için başvuruda bulunan şirketler arasına katılması, kripto para yatırım fırsatlarına yönelik ilginin arttığına işaret ediyor. SEC'in mevcut tutumu belirsizliğini korurken, sektör yeni yatırım ürünlerinin ve kripto para dünyasına daha fazla kurumsal katılımın önünü açabilecek bir atılım bekliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ