İngilizcede ransomware olarak ifade edilen fidye yazılımı Bitcoin’in yoğun olarak kullanan yüksek profile sahip bir suç türüdür.

İngilizcede ransomware olarak ifade edilen fidye yazılımı Bitcoin’in yoğun olarak kullanan yüksek profile sahip bir suç türüdür.

Bu saldırı yöntemine bakıldığında kurbanın bilgisayarına yetkisiz bir şekilde giriş yaparak dosyalarını yalnızca mağdurun genellikle Bitcoin cinsinden ödeme yaparak kriptosunu çözebildiği bir saldırı yöntemidir.

Bu tür suçlar elbette Bitcoin’den önce de mevcuttu. Fakat Bitcoin’in icadıyla gerçekleştirilmesi son derece daha kolay hale gelmiştir. Bu durum Bitcoin’in suçta kullanıldığı tartışmasız en iyi örnek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu tip fidye yazılım suçlarının genellikle savsaklanmış bilgisayar güvenliğinden istifade ettiğini kolayca anlamak mümkündür.

Birkaç bin dolar değerinde Bitcoin karşılığında tüm bilgisayar sistemleri kitlenen şirketlerin ciddi anlamda güvenlik açıkları olduğu için daha ciddi problemlerinin olduğu görülüyor.

Aslında Bitcoin fideye yazılımları bilgisayar güvenlik kusurlarının tespit edilmesini ve açığa çıkarılmasını sağlanmıştır. Bu süreç daha iyi güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlamış ve bilgisayar güvenliğinin bir endüstriye dönüşmesine ciddi anlamda katkıda bulunmuştur.

Diğer bir ifade ile Bitcoin bilgisayar güvenliği piyasasına para akışı sağlamaktadır. Başlangıçta bundan bilgisayar korsanları fayda sağlamış olsa da uzun vadede işletmelere ve şirketlere en iyi güvenlik kaynakları sağlamıştır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ