Bu yazımızda sizlere Filecoin (FIL) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Filecoin  (FIL) Nedir? Detaylarıyla Kripto Para Birimi FIL Token

Bu yazımızda sizlere Filecoin (FIL) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Filecoin (FIL) Nedir?

Filecoin, küresel bir bilgisayar operatörleri ağını bir dosya paylaşımı ve depolama hizmeti sağlamaya teşvik etmeyi amaçlayan bir kripto para birimidir.

Proje kurucuları, yeterli sayıda insan tarafından benimsenirse, internette veri depolamanın en hızlı ve en ucuz yolu olabileceğini iddia ediyorlar. Dahası, merkezi bir otoriteye dayanmaz, yani dosyalarının değiş tokuşu hükümetler veya diğer aktörler tarafından sansürlenemez.

Bunun nedeni, Filecoin'in, onu çalıştıran hesaplamayı sağlamaya hesaplama gücünü adayan madenciler tarafından sürdürülmesidir. Filecoin madencileri, kullanıcılara depolama alanı sağlamak için ödeme alır. Filecoin kullanıcıları sırayla, bu verilerin depolanması, geri alınması veya dağıtılması için madencilere ödeme yapmalıdır.

Filecoin ağı, Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) adı verilen merkezi olmayan dosya işleme için başka bir protokol üzerinde çalışır. İki sistem pek çok benzerliği paylaşsa da temel fark, IPFS'nin kullanımı ücretsiz olmasına rağmen madencilere herhangi bir para kazandırmayacağıdır. Filecoin, kullanmak için paraya mal olur, ancak aynı zamanda gelir de yaratabilir.

Yine de yatırımcılar, Filecoin'in kripto para birimi tarafından desteklenen merkezi olmayan bir depolama ve dosya paylaşım sistemi sunduğunu iddia eden tek protokol olmadığını unutmamalıdır.

Rakip protokoller arasında Storj ve Siacoin bulunur. Storj, 100 petabayttan fazla bir ağ kapasitesine ulaştığını iddia ederken, Siacoin 2020 itibariyle 2 petabayt ağ kapasitesi bildirdi.

Bununla birlikte, Filecoin, sektörün en büyük finansman turlarından biri olan 2017'de ilk kripto para teklifinde 205,8 milyon dolar toplayan bu kripto para birimleri arasında en çok beklenen şey olabilir.

Filecoin'i kim oluşturdu?

Filecoin, mevcut internet protokollerini değiştirmeyi amaçlayan IPFS ve Libp2p gibi teknolojileri yaratan aynı firma olan Protocol Labs tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Örneğin, IPFS, Web adreslerinin http: // önekiyle başlaması gerektiğini belirten, Web'in köprü metni protokolünün yerini alabilecek bir sistemdir.

Protocol Labs, Stanford'da bilgisayar bilimi okurken Loki Studios adlı bir oyun geliştiricisinin kurucularından olan Juan Benet tarafından kuruldu. Şirket 2013 yılında Yahoo tarafından satın alındı. Benet daha sonra Protocol Labs'ı başlatmak için Y Combinator girişim hızlandırıcısına katıldı.

Protocol Labs, Digital Currency Group, Stanford Üniversitesi'nin girişim hızlandırıcısı StartX, Coinbase kurucu ortağı Fred Erhsam ve AngelList kurucusu Naval Ravikant gibi önemli yatırımcılardan fon aldı.

Filecoin Nasıl Çalışır?

Filecoin biraz Dropbox gibidir, ancak blok zincirleri tarafından desteklenmektedir. Filecoin ağında bazı verileri depolamak isteyen kullanıcıların bunu yapmak için bir madenci ödemesi gerekir.

Ne kadar ödeyecekleri, madencilerin depolama için en düşük fiyatı sunmak için birbirleriyle rekabet ettikleri açık bir piyasa tarafından belirlenir. Filecoin, bu pazarın "aşırı rekabetçi" olacağını ve bu nedenle Amazon Web Hizmetleri gibi merkezi veri depolamadan daha ucuz olacağını iddia ediyor.

Madenciler, sırayla, depolama sağlamak için bir teşvike sahipler çünkü ağdan Filecoin tokenları biçiminde ödül alma şansına sahipler. Ağa ne kadar çok depolama sunarlarsa, ödül alma şansları o kadar artar.

Ancak bu ödüller ücretsiz değildir. Madenciler, depoladıklarını iddia ettikleri verileri depoladıklarını ve bunu belirli bir süre boyunca güvenilir bir şekilde yaptıklarını ağa kanıtlamak için çok sayıda hesaplama açısından yoğun süreç (ispat olarak adlandırılır) gerçekleştirmelidir.

Bunu güvenilir bir şekilde yaparlarsa ve yeterli depolama sağlarlarsa, Filecoin blok zincirinde yeni bloklar oluşturabilir ve ağ ödülünü ve işlem ücretlerini alabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ