Filipinler, kripto para birimleri ve ICO

Filipinlerin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yatırımcıları korumak ve dolandırıcılık riskini azaltmak için şifreleme işlemleri düzenlemeye yönelik kurallar hazırladığını söyledi.

Reuters'a göre, kripto paraların yayınlanmasını ve kaydedilmesini kapsayan düzenlemenin bu yıl sonuçlandırılması bekleniyor, icra ve yatırımcının korunmasından sorumlu SEC'nin komisyon üyesi Emilio Aquino'nun dile getirdiğini belirtti.

Aquino bir basın konferansında şunları da söyledi:

"Kendi düzenlemelerimizi hazırlamak istiyoruz ve yatırımcıların bu yeni alana nasıl daha fazla dikkat etmeleri konusunda bilgilendirmelerde bulunacağız."

Aquino, düzenlemelerin bu yıl sonuçlandırılmasının beklendiğini ve yeni düzenlemelerde kripto para birimlerinin düzenlenmesini ve nasıl korunacağına dair bilgileri içereceğini belirtti. Kripto para piyasalarının ve yatırımcıların mali okuryazarlığının ve siber güvenlikle ilgili esaslarının yönetmelikte yer alması bekleniyor.

Aquino, "Ne yazık ki, ICO teşvikçilerinin bazı zamanlar samimi olmayan bir havaya dönüştüğü pek çok durum var, bu durumun ülkemizde olmasını istemiyoruz" dedi.

Yerel haberler kaynağı Philstar Global ayrıca, kripto para birimlerini menkul kıymet olarak gördüğü için, ICO'ların SEC'e kayıt olabileceğini önermişti.

Bu ayın başlarında, SEC, halkı ICO'larla ilgilendiği için gerekli tedbirleri alması konusunda uyardı ve ayrıca, dört şirkete ve ICO operatörüne menkul kıymet kayıt yönetmeliğine dayanarak bir durdurma emrini verdi.

Çin makamları, iç hukukta yasa dışı olduklarını söyleyerek ICO'ları geçen Eylül ayında yasa dışı duruma getirmişti.

O tarihteki ortak bir bildiride, Yasa dışı satış tokenları, yasa dışı menkul kıymet ihraçlarından ve yasa dışı fon artırımından, mali dolandırıcılıktan, piramit sistemlerden ve diğer faaliyetlere cezai işlemler uygulanabileceği belirtilmişti. 

Ve Eylül 2017'de Güney Koreli Finansal Hizmetler Komisyonu yerel şirketlerin aşırı spekülatif ve "sermaye piyasası kanunlarının ihlali" olarak nitelendirdiği ICO'lara katılmalarını yasaklamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ