Filipinler Merkez Bankası Başkanı, bu ayın başlarında yayınlanan bir konuşma metninde, Bangko Sentral ng Pillipinas (BSP) ve Finansal İçerme İttifakı tarafından düzenlenen ortak bir etkinlikte bir CBDC projesinin başlatıldığını duyurdu.

Filipinler Merkez Bankası Başkanı, bu ayın başlarında yayınlanan bir konuşma metninde, Bangko Sentral ng Pillipinas (BSP) ve Finansal İçerme İttifakı tarafından düzenlenen ortak bir etkinlikte bir CBDC projesinin başlatıldığını duyurdu. BSP başkanı Benjamin Diokno'ya göre proje, "ödeme sisteminin güvenliğini, esnekliğini ve verimliliğini" iyileştirmeyi amaçlıyor.

CBDC, Hükümet Tarafından Yürütülen Nakit Yardım Programlarına Yardımcı Olacak

BSP Başkanı, CBDC'lerin potansiyel etkisini vurgulamaya devam etti. BSP yöneticisi, bir CBDC'nin hükümet tarafından yürütülen nakit yardım programlarına yardımcı olacağını ve bunun ülke toplumunun savunmasız kesimlerine anında destek sağlamak için kullanılabileceğinden emin olduğunu belirtti.

Ancak başkan, para otoritelerinin ve düzenleyicilerin CBDC ihracıyla ilgili riskleri etkin bir şekilde dağıtmak ve yönetmek için “gerekli becerileri ve teknolojik kapasiteyi” oluşturması gerektiğini vurguladı.

Ülkenin Yakın Vadede Bir CBDC Yayınlama Planı Yok

Filipinler'in bu pilot uygulamadan sonra kendi dijital para birimini oluşturmaya devam edip etmeyeceği henüz doğrulanmadı. Merkez Bankası Başkanı yakın tarihli bir röportajda, BSP'nin "yakın vadede bir CBDC uygulamaya koyma planı olmadığını, çünkü ülkenin verimli ve etkili ödeme ve uzlaşma sistemleri göz önüne alındığında nüfusun büyük ölçüde nakde bağımlı olduğunu" açıkladı. Merkez Bankasının duyurusu, ABD Federal Rezervi de dahil olmak üzere diğer merkez bankalarının CBDC alanında devam eden araştırma ve geliştirmelerini takip ediyor. Çin, Dijital Yuanını son Kış Olimpiyatları sırasında, geçen bir buçuk yılda gerçekleşen sunuma dayanarak tanıttı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ