Finans ve Yatırım Danışmanları, Bitcoin Çökmesinin Olabileceğini Söylüyor

Bitcoin'in artan değeri, bazı yatırım ve finans danışmanlarına, dijital para biriminin çökmek üzere olduğunu iddia etmesine neden oldu.

Kripto para birimi, son birkaç hafta içinde yukarı doğru bir yörüngeden zevk alıyor. Sonuç olarak, rekor yüksek fiyatlarla işlem görüyor. CoinMarketCap'e göre, bugünkü fiyat 127 milyar doların altına düşen bitcoin fiyatı 7,617 dolar olarak kaydedildi. Açıklamanın yapıldığı zamanda beri fiyatlar biraz düştü; Bununla birlikte, halen   7,000 dolar bölgesinde olup 7,122 dolara seviyesinde kalmaktadır.

Para biriminin fiyatını artıran faktörlerden biri, CME'nin bu ayın başlarında 2017 yılı sonuna kadar Bitcoin vadeli işlemleri başlatacağı duyurusundan kaynaklanıyor .

Ancak, henüz gerileme işareti bulunmayan para birimine The Express'in raporuna göre, finans ve yatırım danışmanları,  pazarın sürdürülebilir olmadığını ve çökeceğini belirtiyor .

Black Dog Venture Partners'ın CEO'su Scott Kelly, bitcoin ticareti yapan çok sayıda insanın çöküşe uğrayabileceğine inanıyor.

"1987 kazasından bir ay önce, taksi şoförü günlük ticarete başladığını söyledi. 2007'de Arizona'daki gayrimenkul kazasından bir ay önce, taksi şoförüm gayrimenkulü karıştırmaya başlamıştı dedi. Geçen hafta, Uber sürücüsü, Bitcoin'i yeni ticarete başladığını söyledi."

ImpactAdvisor'ın CEO'su Jason R. Escamilla, bitcoin fiyatının "sürdürülemez" seviyelere ulaştığını kabul ediyor.

Ayrıca, milyarder yatırımcı Mark Cuban'a göre, bitcoin para biriminden çok bir değer deposu olarak Visa ve Mastercard seviyesine ölçeklenemiyor. Küba'nın dijital para birimi ile ilgili daha önceki duruşu balondu. Ancak, son birkaç yıldır para biriminin değerini ve yapısını anlamaya başladı. Bu, İsveçli bir borsa olan Nordic Nasdaq'da bir borsa yatırım fonu (ETN) vasıtasıyla can sıkıntısı çekiyor olması gerçeğiyle kendini belli ediyor.

Kripto para birimine yaptığı yatırıma rağmen Visa ve Mastercard'a kıyasla sınırlı bir kapasiteye sahip olduğundan para birimi olarak çalışabileceğine inanmıyor. Bitcoin saniyede altı işlem gerçekleştirebilirken, Visa ve Mastercard binlerce işlem gerçekleştirebilir.

Bu ne olursa olsun, dijital para birimi 2010'da 0.08 dolar civarındayken bugün 7.600 dolara kadar değer kazandı. Binlerce işlemi işleme yetkisini talep etmesi uzun zaman alabilir, ama olasılıklara rağmen, birçok insanın hayatında bir etki yaratıyor; sayısız insan hayatta kalabilmek için kripto para birimine güveniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ