Finansal istikrar Komitesi’nin üçüncü toplantısı geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yapıldı.

Finansal istikrar Komitesi’nin üçüncü toplantısı geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yapıldı. Yapılan toplantı ele aldığı konular yönüyle ilginç bir döneme denk gelmiş durumda.

Hazine ve Maliye Bakanlığı toplantıda Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa odaklanarak bu savaş ile birlikte ortaya çıkan gelişmelerin finansal sisteme olası yansımaların irdelendiğini ve finansal istikrarın korunması adına yeni politikaların değerlendirildiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada en ilginç olan nokta ise kripto para birimleri ile ilgili oldu. Toplantıda kripto para birimlerine ilişkin düzenleme çalışmaları da konuşulmuş durumda.

Diğer taraftan TROY ödeme sisteminin geliştirilmesi adına bir yol haritasının belirlenmesi de yöne toplantının önemli gündem maddesini oluşturdu. Bu konuda görüş birliğine de varıldı.

Kripto para birimlerinin gündeme gelmiş olması aslında yasa hazırlığının bir parçasını oluşturuyor. Bilindiği üzere Türkiye kripto para birimleriyle ilgili olarak bir yasa hazırlığı içerisinde. Konu ile ilgili olarak da uzun zamandır paydaşlar ile görüşülüyor ve sektör temsilcilerinin de beklentileri alınıyor. Çıkacak olan yasanın özgürlükçü bir yaklaşımı benimsemesi bekleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ