Ürün karşılaştırma platformu finder.com tarafından yayınlanan en son kripto tahmin raporuna göre, raporda ankete katılan 53 fintech uzmanının %77'si kripto para piyasalarının resmi olarak “kripto kışında” olduğunu söylüyor.

Finder

Finder'ın 53 Fintech Uzmanı Bitcoin'in Gelecekteki Değerini Tahmin Etmeye Çalışıyor

Finder.com ankete katılan 53 fintech uzmanına göre, bitcoin'in ( BTC ) bu yıl birim başına 13.676 dolara düşeceğini söyleyen yeni bir tahmin yayınladı. Rapor, uzmanların dibin BTC başına 13,676 dolar civarında olacağını düşündüklerini belirtirken, önde gelen kripto varlığının kripto para başına 25.473 dolar ile yılı bitirmesini de bekliyorlar.

Panelistlerin tahmini, BTC'nin her büyük ayı piyasasında tüm zamanların en yüksek fiyatından %80'den fazlasını kaybettiği için %80'lik düşüş teorisiyle çok uyumlu. Şu sıralar BTC, 10 Kasım 2021'de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolardan (ATH) %72 daha düşük.

Finder'ın tahmin raporu, BTC'nin beklenen 2022 dip değerinin ATH'den %80'den daha düşük bir dokunuş olduğunu gösteriyor. Ancak Morpher'in CEO'su Martin Froehler farklı bir bakış açısına sahip ve çok daha düşük bir dip fiyat bekliyor. Froehler, Finder'ın araştırmacılarına, yıl sonuna kadar tekrar 40 bin dolara sıçramadan önce BTC'nin muhtemelen birim başına 12 bin dolara düşeceğini söyledi.

Froehler, Finder'ın tahmin raporunda “Önümüzdeki birkaç ay içinde daha büyük projelerin başarısız olmasını beklemek mantıklı” diye açıklıyor. “Perakende duyarlılığı, küresel ekonomik belirsizlik ve enflasyon nedeniyle tarihi düşük seviyelerde. Çin çıkışını sindirmek zorunda kalan yüksek kaldıraçlı madenciler teslim olacak ve aşağı yönlü baskıyı daha da artıracak. Daha da düşük Bitcoin fiyatları göreceğiz.”

Finder's Uzmanlarının %46'sı Ayı Piyasasının 2023'e Kadar Devam Etmesini Bekliyor

Finder'ın çalışması ayrıca, panelistlerin yalnızca %29'u kripto ayı piyasasının bu yıl sona ereceğine inanırken, %46'sı kripto sarıcının 2023'e kadar devam edeceğini ve %24'ünün 2024'e kadar sürebileceğine inandığını söylüyor. Brighton Üniversitesi, ayı piyasasının 2023'e kadar devam edeceğini ve bitcoin'in geri dönmeden önce yılı birim başına 15 bin dolardan kapatacağını tahmin ettiğini söyledi.

“Bitcoin muhtemelen 2023'te geri dönecek ve bu da aslında şişirilmiş beklentilere ve daha fazla istikrarsızlığa yol açabilir. Brighton Üniversitesi kıdemli öğretim görevlisi, elbette çoğu, Ukrayna'daki savaş gibi dünya olaylarına ve küresel güven üzerindeki kendi devam eden etkisine bağlı” dedi.

Ürün karşılaştırma platformu Finder.com, çok sayıda kripto fiyat tahmin raporu yayınladı ve tahminler yalnızca tahmin ve varsayımdan ibaret. Örneğin, Finder'ın araştırmacıları, kripto varlığın ölümünden hemen önce Terra'nın LUNA'sı hakkında bir anket yaptı ve Finder'ın uzmanlarının büyük bir kısmı, dijital varlığın gelecekteki değeri için büyük umutlara sahipti.

LUNA anketine göre, Finder'ın uzmanları yıl sonundan önce LUNA'nın (şimdi bir luna klasiği) 143 dolar olacağını tahmin ediyorlardı. Luna classic (LUNC) birim başına 0.00009522 dolardan işlem görürken, 143 dolara ulaşma şansı muhtemelen imkansız bir başarı.

Bir Arcane Research analisti olan Vetle Lunde, en son bitcoin tahmin raporunda, bitcoin'in birim başına 13 bin dolardan dibe vuracağını ve 2022'yi 20 bin dolarda bitireceğini söyledi. Lunde, “Bitcoin'in gücünü sayısız olumsuz güç ezdi… Kötü kripto borçlarının daha da sıkılaştırılması ve çözülmesi, ileride ayık zamanlar yaratacak ve yatırımcılar daha fazla zorluk için tokalaşmalı” dedi.

Geçen Nisan ayında, Finder'ın BTC tahmin raporu, panelistlerin Bitcoin'in 2025 yılına kadar 179.280 $ ve 2030 yılına kadar 420.240 $'a ulaşmasını beklediklerini göstermişti. Ancak, son rapordaki fintech uzmanları BTC'nin 2025 yılına kadar 106.757 $ ve 314.314 $ değerinde olduğunu tahmin ettiğinden, bugün bu tahminler çok daha düşük. 2030'a kadar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ