Finlandiya, narkotik vakalarında ele geçirilen 1.889 bitcoini 46,5 milyon avroya (47.4 milyon dolar) sattı.

Finlandiya, Ele Geçirilen 1.889 Bitcoin

Finlandiya, Narkotik Suçlardan Ele Geçirdiği Bitcoin'i Satıyor

Finlandiya hükümetinin gümrük servisi olan Finlandiya Gümrük İdaresi (aka Tulli), Perşembe günü “yasal olarak ele geçirilen” bitcoin sattığını duyurdu.

Duyuru detayları, “Yaz boyunca, Finlandiya Gümrükleri devlete yasal olarak kaybedilen kripto para birimlerini fark etti” dedi:

Gerçekleşme, 1.889,1 bitcoin ile ilgiliydi. Devlet, satışlarından toplamda yaklaşık 46,5 milyon avro gelir elde etti.

Gümrük servisi, bitcoinlerin "uyuşturucu ve doping maddeleriyle ilgili suçlara ilişkin soruşturmalarla bağlantılı olarak" ele geçirildiğini açıkladı.

Kripto paralar “Gümrük tarafından seçilen iki kripto para birimi komisyoncusu tarafından baharın sonlarında rekabetçi pazarlık usulüyle satıldı” açıklaması ile devam ediyor.

Finlandiya Gümrükleri ayrıca, yaklaşık 90 bitcoinin hala "geçerli bir müsadere kararı bekleyen" elinde kaldığını açıkladı. Bitcoin son yedi günde %10 düşerek son 30 günde %14,4 artışla 22.700 dolar civarından işlem görüyor.

Tulli, diğer kripto para birimlerine de el koyduğunu sözlerine ekledi. Ancak, bu davalarla ilgili soruşturma devam ettiği için, "para birimleri veya miktarları ayrıntılı olarak açıklanamıyor" diyen Finlandiya Gümrükleri, bunların "en fazla yüz binlerce avro" değerinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Tulli Finans Direktörü Pekka Pylkkänen, Finlandiya haber ajansı STT'ye, yaz aylarında ele geçirilen ve satılan bitcoinlerin çoğuna (1.666 BTC ) Finlandiyalı uyuşturucu satıcısı Douppikauppa'nın tutuklanmasının ardından 2016 yılında el konulduğunu söyledi. 2017 yılında Turku Temyiz Mahkemesi uyuşturucu satıcısını birkaç yıl hapis cezasına çarptırdı.

Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko Mayıs ayında ele geçirilen bitcoin satışından elde edilen gelirin Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna'nın yararına kullanılacağını söyledi. Bakan, paranın insani yardım ve yeniden inşa için kullanılacağını kaydetti.

Pylkkänen haber çıkışına, devletin bitcoin satışından elde edilen geliri zaten aldığını söyledi ve “Görünüşe göre Ukrayna'ya gidiyor” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ