New York merkezli Fitch Ratings, El Salvador'un uzun vadeli döviz ihraççı temerrüt notunu (IDR) "CCC"ye düşürdü.

 New York merkezli Fitch Ratings, El Salvador'un uzun vadeli döviz ihraççı temerrüt notunu (IDR) "CCC"ye düşürdü. Fitch, Bitcoin tahvilleri de dahil olmak üzere dış finansman kaynaklarının belirsizliği hakkında endişelerini dile getirdi.

New York merkezli Fitch Ratings, El Salvador'un uzun vadeli döviz temerrüt notunu (IDR) en son “B-” olan notundan “CCC”ye indirdi.

Fitch'in görüşüne göre, kurumların zayıflaması ve başkanlıkta gücün toplanması, politika öngörülemezliğini artırdı ve Bitcoin'in yasal ihale olarak kabul edilmesi, 2022-2023 için finansmanın kilidini açacak bir Uluslararası Para Fonu programı potansiyeli hakkında belirsizliği artırdı. Önde gelen kredi kuruluşu 9 Şubat'ta yaptığı açıklamada.

Fitch'e göre El Salvador, kısa vadeli borca olan bağımlılığı, Ocak 2023'te vadesi dolacak 800 milyon dolarlık tahvil, yüksek olmaya devam eden mali açık ve yerel piyasada sınırlı finansman seçenekleri gibi faktörlerle ilgili "artan finansal risklerle" karşı karşıya. Fitch, El Salvador'un orta vadede borç sürdürülebilirliği konusunda da endişeli olduğunu söyledi.

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yapılan atıf, El Salvador ile 1,3 milyar dolarlık bir kredi için yapılan müzakerelere odaklanıyor. Ancak bu görüşmelerin durumu, özellikle IMF direktörlerinin yakın zamanda El Salvador'u ülkeye yapılan bir görevin ardından Bitcoin'i yasal ihale olarak hurdaya çıkarmaya çağırmasından sonra sorgulandı.

“Hükümet, olası 1,3 milyar ABD Doları tutarındaki üç yıllık bir program için IMF ile yaklaşık bir yıldır uzatılmış görüşmelerde bulunuyor; ancak Fitch'in görüşüne göre iki taraf arasında birçok kilit alanda önemli farklılıklar var” dedi. “Bir anlaşma, hükümetin finansman açığını kapatmaya ve muhtemelen diğer çok taraflı kredilerin kilidini açmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, hükümetin orta vadeli mali stratejisine daha fazla açıklık getirilmesine yardımcı olacaktır.”

Not indirimi duyurusu, El Salvador'un Maliye Bakanı Alejandro Zelaya'nın yerel bir televizyon programının izleyicilerine hükümetin önümüzdeki ay ilk “Bitcoin tahvilini” çıkarmayı beklediğini söylemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Ancak Fitch, Bitcoin tahvilleri de dahil olmak üzere dış finansman kaynaklarının belirsizliği konusunda endişelerini dile getirdi.

Fitch, “Bir IMF programına ilişkin şüpheler ve yeni dağıtım kanalları aracılığıyla 'Bitcoin destekli tahviller' ihraç etme kapasitesi göz önüne alındığında, ek çok taraflı finansman gibi diğer dış finansman kaynakları konusunda yüksek derecede belirsizlik var” dedi. Ayrıca dış tahvil piyasalarındaki oranları “yasaklayıcı” olarak nitelendirdi.

Fitch'in derecelendirme ölçeğine göre, BB veya daha düşük herhangi bir not, "yatırım yapılabilir" notlardan daha yüksek bir kredi riski seviyesine işaret eden "spekülatif not" olarak kabul edilir. Bir CCC notu “önemli kredi riskine” işaret eder.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ