Bitcoin’in 60 bin doların üzerine çıkması geldiğimiz noktada onun ileride bir rezerv para birimi olması için tehdit olduğu şeklinde bir yaklaşım söz konusu.

Fiyatın Yükselmesi Bitcoin’in Rezerv Para Birimi Olması İçin Bir Tehdit Mi?

Bitcoin’in 60 bin doların üzerine çıkması geldiğimiz noktada onun ileride bir rezerv para birimi olması için tehdit olduğu şeklinde bir yaklaşım söz konusu. Peki böyle bir yaklaşım ne kadar doğru?

Kripto para Bitcoin’in değerinin artmasına odaklandığımızda, eğer, Bitcoin önemli ölçüde değer kazanmaya devam ederse, merkez bankalarının para politikalarına ve uluslararası kesin hesaplarına bir esneklik tanıma gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Merkez bankalarının Bitcoin tutması için gerçek bir gerekçe olması gerekiyor. Bu gerekçe Bitcoin’in gerçek anlamda başarılı olması durumunda karşılık sigortalanmaktadır.

Bitcoin arzının kesin olarak sınırlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bir merkez bankasının gelecekte önemli ölçüde değer kazanması ihtimaline karşılık , Bitcoin arzının bir kısmını elde etmek maksadıyla küçük bir miktarı bu alana ayırması mantıklıca olabilir.

Eğer hiçbir merkez bankası Bitcoin’e sahip değilken, BTC değerlenmeye devam ederse, rezerv para birimlerinin ve altının Bitcoin’e karşı piyasa değeri düşecektir. Böyle bir durum karşısında merkez bankaları da fikirlerini ve yaklaşımlarını değiştirerek rezerv Bitcoin almaya çalışmak oldukça dezavantajlı hale gelecektir. İşte bizim yazının  başlığında  ifade ettiğimiz tehdit de zaten bu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ