Nijeryalı fintech tek boynuzlu atı Flutterwave'in 2019'da Kenya Merkez Bankası'na ödeme hizmeti sağlayıcı lisansı için başvuruda bulunduğunu söylediği bildirildi.

Flutterwave Kenya Lisans Tartışması: Fintech Devinin 2019

CBK İddiaları

Nijeryalı fintech devi Flutterwave, 2019'da Kenya Merkez Bankası'na (CBK) bir işletme lisansı başvurusu sunduğunu söyledi. Flutterwave'in yasadışı bir şekilde faaliyet gösteriyor olabileceğine dair endişeleri ortadan kaldırma hamlesi, CBK'nın Kenya finans kurumlarının ticari anlaşmalar yapmasını engelleme kararının ardından geldi. 

CBK'nın finans kurumlarına yönelik direktifi, CBK valisi Patrick Njoroge gazetecilere Flutterwave ve Chipper Cash'in merkez bankasından lisans ve yetki almadan para havalesi işlerini yürüttüğünü söylemesinden kısa bir süre sonra yayınlandı. Benzer iddialar, Flutterwave'in 50 milyon dolardan fazla tutan banka hesaplarını bloke etmeye devam eden Kenya Varlık Kurtarma Ajansı tarafından da yapıldı .

Fintech'in Kenya lisans sorunlarına ilişkin raporların ortaya çıkmasından sonra, Flutterwave'in bu pazara girişinin “Kenya Merkez Bankası tarafından lisanslanan bankalar ve mobil ağ operatörleri ile ortaklıklar yoluyla” olduğunu öne sürerek yanıt verdiği bildirildi.

Ancak Business Daily tarafından hazırlanan bir rapora göre, Flutterwave şimdi bir işletme lisansı başvurusunda bulunmanın yanı sıra CBK ile çalıştığını ve hala lisansı almayı beklediğini iddia ediyor.

“2019 yılında operasyonlarımız büyüdükçe Flutterwave bir ödeme hizmeti sağlayıcı lisansı başvurusunda bulundu. Tüm gereklilikleri sağladığımızdan emin olmak için Kenya Merkez Bankası ile sürekli ilişki halindeyiz ve lisansımızı almak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ