Çin kripto para borsası FCoin, platform varsayılan olarak kullanıcılarına yaklaşık 7.000 ila 13.000 BTC (yaklaşık 67 milyon ila 125 milyon $turarındaki fonu) geri ödeyemeyebilir.

Fon Kaybına Uğrayan Bitcoin Borsasından Açıklama

Çin kripto para borsası FCoin, platform varsayılan olarak kullanıcılarına yaklaşık 7.000 ila 13.000 BTC (yaklaşık 67 milyon ila 125 milyon $turarındaki fonu) geri ödeyemeyebilir.

Borsa kurucusu ve eski Huobi CTO Jian Zhang, "FCoin Truth" başlıklı bir blog yayınında, varsayılanın ne harici bir saldırı ne de aldatmaca tarafından tetiklenmediğini, bir "veri hatası" ve bir "karar hatası" olduğunu söyledi.

Zhang, "FCoin'in şu anda karşılaştığı en büyük sorun, sistemin geri yüklenememesi sorunu değil, sermaye rezervinin kullanıcılar tarafından ödenememesi sorunudur. Karşılaştığımız iç sorunlar ve teknik zorluklar finansal zorlukların sonucudur."

Kurucu, para çekme taleplerini e-posta yoluyla ele almaya devam edeceğini ve sürecin 2-3 ay devam etmesini beklediğini söyledi. Bu arada, yeni bir projeye başlamayı planlıyor ve projeden ve kişisel fonlarından FCoin kullanıcılarının kayıplarını karşılamak için kullanma sözü verdi.

Zhang, “Hayatımın sonuna kadar bundan sorumlu olacağım” dedi.

Mayıs 2018'de piyasaya sürülen FCoin, "ücret ödemesi madenciliği" adlı yeni bir iş modeli aracılığıyla iş büyütme hacimlerini hızlı bir şekilde biriktirebildi.

Program kapsamında, FCoin FT tokenları yayınladı ve işlem ücretlerini geri ödeyerek bunların % 51'ini halka açık olarak dağıttı. Platform, ödediği işlem ücretlerinin FT tokenlarında % 100'ünü geri ödediği için kullanıcılar mümkün olduğunca sık işlem yapmaya teşvik edildi. Ardından işlem ücretlerinden günlük gelirinin % 80'i kullanıcılara geri ödendi.

Haziran 2018'de, borsa yayına girdikten yaklaşık bir ay sonra, CoinDesk günlük işlem hacminin 5.6 milyar doların üzerine çıktığını ve o sırada CoinMarketCap'teki En İyi 10 borsaları gölgede bıraktığını bildirdi.

Blog gönderisine göre, lansmanı izleyen ilk birkaç ayda, Zhang kişisel olarak yaklaşık 150 milyon ila 200 milyon dolar kazandı ve bazı günlerde gelir ödemeleri 6.000 BTC kadar yüksek olabilir.

2018'in ortalarına doğru, FT token fiyatı büyük bir düşüş gösterdi ve kullanıcı topluluğundan artan eleştirileri karıştırdı. Kullanıcıların kaygısını gidermek için Zhang, FT tokenlerini geri almak için şirket fonlarını ve tüm kişisel kazançlarını kullanmaya karar verdi. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar daha fazla temettü almak için FCoin'in zayıf arka uç sisteminden yararlandığından, geri alım, FCoin platformu yakın zamanda kapatılana kadar şirketin ve ekibin kişisel fonlarını tüketmeye devam etti.

Son bir restorasyon olarak Zhang, Huobi'nin kurucusu Lin Li'den yardım istedi, ancak Li, Zhang'ın talebini reddetti. Zhang yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ona gerçek sebebini söyledim (ancak bu makale kadar ayrıntılı değil) ve sonra olası kurtarma çözümlerini araştırdık. Sonuçlar beklediğimle aynıydı. Çünkü Li Lin'in kurtarmayı kabul etmesi halinde Huobi'nin bugün ya da yarın aynı sonuçla karşılacaktı. Eğer o gün onun yerinde olsaydım, aynı kararı verirdim."

 Geçen hafta, borsa, düzenlenmemiş tüm FT tokenlarını yok ettiğini ve ekip tarafından tutulan 720 milyon tokenın tümünü yakmaya karar verdiğini açıkladı. Ayrıca, e-posta çekme işlemine geçen hafta Perşembe günü başlandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ