Ankete katılan milyarderlerin %30'u, %3,2'si servetlerinin yarısından fazlasını varlık sınıfına dönüştürdüğü için bir tür kriptoya maruz kalıyor.

 Forbes Anketi: Her Üç Milyarderin Kriptoya Doğrudan veya Dolaylı Maruz Kalması Vardır

Ankete katılan milyarderlerin %30'u, %3,2'si servetlerinin yarısından fazlasını varlık sınıfına dönüştürdüğü için bir tür kriptoya maruz kalıyor.

Küresel medya şirketi Forbes, dünyanın en zengin 65 kişisini sorgulayarak, bunların hangi kısmının kripto para birimi ekosisteminin bir parçası olduğunu sordu. Sonuçlara göre, %30'u doğrudan veya dolaylı olarak dijital varlıklara yatırım yaptı.

Milyarderler, Milyarder Olmayanlardan Daha Çok Kriptoyu Seviyor

Warren Buffett ve Jamie Dimon gibi en zengin kişilerden bazıları, kripto para endüstrisine kesinlikle karşı çıkıyor ve onunla asla etkileşime girmeyeceklerine yemin ediyor. Geçen ay, eski, dünyadaki tüm Bitcoinleri sadece 25 dolara bile satın almayacağını iddia etti.

Ancak Forbes tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, diğer birçok milyarderin Buffett'in vizyonunu paylaşmadığını tahmin ediyor. Her üç katılımcıdan biri, 1 milyar dolardan az servete sahip olanlardan daha yüksek bir oran olan kriptoya doğrudan veya dolaylı yatırımları olduğunu kabul etti.

Yaklaşık %18'i servetlerinin en az %1'ini varlık sınıfına ayırdıklarını, %80'i kripto para birimlerinin portföylerinin %10'unu oluşturduğunu ve %3,2'si varlıklarının yarısından fazlasını yatırdığını söyledi. Kalan %10'luk kısım doğrudan Bitcoin veya altcoin'lere yatırım yapmamış, ancak endüstrinin bir parçası olan borsaları, yöneticileri veya hizmet sağlayıcıları desteklemiştir.

Sorgulanan kişilerden birinin FTX'in Kurucu Ortağı ve CEO'su Sam Bankman-Fried olduğunu belirtmekte fayda var. Forbes'a net değerinin %76 ila %100'ünün kriptoya dönüştürüldüğünü söylediği bildirildi.

Bu kulübün bir diğer milyarder parçası da Mark Cuban. Piyasadaki düşüşe rağmen, NBA takımının sahibi Dallas Mavericks, kripto varlıklarının teknoloji hisselerinden daha iyi durumda olduğunu açıkladı:

“Hisse senetlerine, tahvillere ve diğer varlıklara yatırım yapmaktan farklı değil. Faiz oranları yükselir, riskli varlıklar düşer. Teknoloji hisselerim kripto paramdan daha kötü performans gösterdi.”

Dünyanın En Zengin Adamı Aynı zamanda Kripto Yatırımcısı

Dijital varlık sektörüne ilgi duyan varlıklı kişilerden bahsederken Elon Musk'tan bahsetmek gerekir. Geçen yaz Tesla'nın CEO'su Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve Dogecoin (DOGE) sahibi olduğunu açıkladı.

Bu yılın başlarında, kripto varlıklarından ayrılmayacağını iddia etti. Ayrıca dünyanın birçok bölgesinde hüküm süren rekor enflasyona da değindi. Musk, insanların çalkantılı zamanlarda itibari paralara sahip olmamaları, bunun yerine fiziksel nesnelere odaklanmaları gerektiğine inanıyor:

"Genel bir ilke olarak, bu başlıktan tavsiye arayanlar için, enflasyon yüksekken dolar yerine iyi ürünler ürettiğini düşündüğünüz şirketlerde ev veya hisse senedi gibi fiziksel şeylere sahip olmak genellikle daha iyidir."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ