“Blockchain’in Milyar Dolarlık Bebekleri” başlığı altında 1 milyar dolar değerinde değeri veya asgari geliri olan Blockchain teknolojisini kullanan şirketlerin bir listesini çıkardı

Forbes Blockchain Teknolojisini Kullanan Milyon Dolarlık Şirketlerin Listesini Çıkardı

Finansal haber kaynağı Forbes, 16 Nisan'da “Blockchain’in Milyar Dolarlık Bebekleri” başlığı altında 1 milyar dolar değerinde değeri veya asgari geliri olan Blockchain teknolojisini kullanan şirketlerin bir listesini çıkardı.

Liste, bankalar, takas evleri, gıda şirketleri, tedarik zinciri yönetimi firmaları ve diğerleri gibi geleneksel finansal firmaların yanı sıra kripto para birimi ve Blockchain geliştirme alanlarındaki şirketleri içermektedir.

Listelenen şirketlerin çoğu Amazon, Walmart, Facebook, ING, Mastercard, Microsoft ve Nestle gibi isimleridir.

Listede yer alan kripto para ile ilgili şirketler arasında ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, Avrupa madencilik ve donanım firması Bitfury ile Blockchain tabanlı finansal hizmetler ağı ve XRP token yaratıcısı Ripple bulunuyor.

Blockchain teknolojisini benimseyen veya tamamen kullanan büyük firmalara dikkat çekmenin yanı sıra, liste aynı zamanda hangi Blockchain protokollerinin benimsendiğini ve kimin tarafından benimsendiğini de içermektedir. Çeşitli Hyperledger protokolleri, Blockchain konsorsiyumu R3’ün Corda protokolü ve Ethereum ağı, çeşitli endüstrilerdeki bir çok firmada belirgin şekilde yer almaktadır.

Forbes, Blockchain teknolojisinin, günde 90 milyon işlem kaydının veya dünyanın 48 trilyon dolarlık menkul kıymetlerin kayıtlarını tutan Depository Trust & Clearing Corp (DTCC) örneği başına çeşitli iş süreçlerini basitleştirme potansiyeline dikkat çekiyor.

Forbes'e göre, şirket, 50.000 hesabını, geleneksel elektronik temizleme ağlarında hala gerçekleşmesi muhtemel olan yinelenen prosedürleri ve mutabakatların ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak bir Blockchain tabanlı sisteme geçirmeye başlayacak.

Mart ayı ortasında, DTCC tokenize edilmiş menkul kıymetlerin işlem sonrası işlenmesi için yol gösterici ilkeleri belirten bir bildiri yayınladı. Belge, belirsiz menkul kıymetler için yeni ortaya çıkan piyasanın benzersiz özelliklerini ortaya koyuyor ve geleneksel pazarlar için küresel politika standartlarının sıklıkla uygulanabilir olduğunu ve paydaşların güvenlik belirteç platformlarına ilişkin yasal sorumluluklarını belirlemelerinde yararlı olduğunu öne sürüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ