Forbes, ilk kripto zenginleri listesini yayınladı

"Dünyanın Zengin Listeleri" ile tanınan Forbes, 6 Şubat Salı günü ilk kez kripto para piyasasında en zengin kişilerin listesini yayınladı. Forbes Editörü Randall Lane'e göre, böyle bir listenin yayınlanmasının amacı, "Kripto para birimlerini uyuşturucu ve kara para aklamak için kullananların favori para birimi sıfatından çıkarmak ve meşrulaştırmak adına gerekli olan şeffaflığı sağlamak açısından önemli bir adım” olarak tanımlıyor.

Dünyanın geleneksel milyarderlerinin bir listesini derlemek nispeten basit bir görev olmakla birlikte, dünyanın en zengin kripto  işadamlarının servetinin kesin miktarını hesaplamak daha zordur.

Kripto para birimleri tanım gereği, geleneksel finansal sistemin dışında başlayan, merkezi olmayan, şifrelenmiş bir ödeme sistemidir. Forbes yazarı Jeff Kauflin tarafından "yeni basılan kripto zengini" olarak nitelendirilen, "paranoyak gizliliği muhteşem gösterişle harmanlayan tuhaf bir ortamda yaşamak" olarak betimleniyor.

Forbes Kripto Zenginlerini 5 kategoriye ayırdı

Forbes, listesine girmek için 350 milyon doların üzerinde mal varlığı olduğu bilinen kişiler baz alınmıştır. Forbes "Kripto  Zengini Kişiler" listesinde beş kategoriye ayrılır:

  • İdealistler
  • İnşaatçılar
  • Fırsatçılar
  • Altyapı oyuncuları
  • İşletme yatırımcıları

Listedeki kişilerin net varlıkları, statik sayılar yerine, "kripto para birimlerinin tahmini sahipleri (sağlanan birkaç kanıt), ticaret kripto varlıklarındaki vergi sonrası kârlar ve kripto ile ilgili kayıplar sonrası hesaplanan aralıklarla listelenir.

Forbes listesi kripto zengini  19 kişi içeriyor. Kısa bir biyografi ve tahmini bir kripto varlığı üyelerini merak ediyorsanız  Forbes web sitesinde listenin her bir üyesini görebilirsiniz.

Forbes kripto zenginleri listesi Forbes 400'ün en zengin Amerikalıları 42 ve 67 yaş aralığı ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple’ın Ocak 2018'deki ortalama günlük dalgalanmaları, Apple, Proctor and Gamble ve Altın artışları karşılaştırmaları gibi diğer veri listeleriyle birlikte yayınlandı.

Forbes yazarı Lane lsteyi oluştururken , Consensys'in kurucusu Joe Lubin ile bu tür verilerin yayımlanmasıyla ilgili diğer kripto işadamlarının potansiyel endişeleri hakkında röportajları da yer aldı.  Lane "kriptokrasinin devlet adamı" olarak anılan Lubin’in, belli bir yaşın üzerindekilerin ve sıradan insanların kripto paraların iniş çıkışı veya yatırım yapılıp yapılmayacağı konularına ilgi duymadığını belirtti.  

Forbes yazarı Jeff Kauflin, "Görünmez zenginlere ışık tutarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirdik. Kripto, İpek Yolu uyuşturucu sitesi ve Mt. Gox dijital kaçırma, bu büyüklükteki servet hiçbir zaman gölgelerde gizlenmek için izin verilmemelidir. " dedi.

Bir liste de CryptoWeekly’den

Forbes’in kripto zenginleri listesinin ardından CryptoWeekly, kriptokrasi bülteni de , kripto topluluğundaki en etkili 100 kişinin karşılaştırmalı bir listesini yayınladı. Listeleri, net değer değil, bir yazarın kripto dünyasında yaptığı araştırma ve teknolojik katkılardan kaynaklanmakta olduğunun altını çizdi.

CryptoWeekly'nin etkili listesinde yer alanlar, Forbes'un en zengin kripto sıralamasında yer almaması dikkat çekti. CryptoWeekly’nin etkili isimler listesinde,  Bitcoin yatırımcısı Roger Ver, kripto para öncülerinden sayılan Nick Szabo,  Litecoin kurucusu Charlie Lee gibi önemli isimler yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ