Forumlar/Bitcoin / Fork ( çatallaşma ) nedir .?

Bitcoin Türkçe Forumları

hürkuşAcemi Kriptom rütbeMesajlar : 66Kullanıcı resmi

Fork ( çatallaşma ) nedir .?

16.11.2017 17:09:40 tarihinde yazıldı.

BU FORK-ÇATALLAŞMA NEDİR:

Bitcoin ile hayatımıza giren kripto paranın ev Blockchain’in herkeste uyandırdığı merak ve BTC’ye yapılan yatırımların artması, Bitcoin ile kazanç elde etme yöntemlerinin merak edilmesi ve araştırılmasıyla beraber arama motorlarına sıkça yazılan “fork” kelimesi de BTC ile ilgilenen herkes tarafından merak edilen terimler arasında  üst sıralarda yerini almaya başladı. “Soft Fork” ve Hard Fork” olarak ikiye ayrılan “fork” kavramını kısaca ele alalım.

FORK ( Çatallaşma )NEDİR:

                Fork kelimesinden daha sık duyduğumuz “çatallaşma” kelimesi aslında “fork” kelimesinin kendisidir. Fakat fork isminin tam anlamı kelimelerin kifayetsiz kaldığı noktaya yakındır. Aslen açık kaynak kodlarında kullanılan bir terim olma özelliğine sahiptir. Çatallşama desekte olur ama, o da akılda soru işareti ırakıp çatallaşma ne demek peki sorusunu da beraberinde getiren ikinci kafa karıştırıcı açık kaynak kodu terimidir. Biz şmdi “fork-çatallaşma” kelimesine uzunca cümlelerden, dolaylamalardan girerek yani lafı uzatarak daha anlaşılabilir bir sadeleştirme yapalım.

                Fork kelimesinin sadeleştirilmiş kısaca anlamı açık kaynak kodu gibi projelerde var olan projegeliştirilemiyorsa, yada sizin istediğiiz yöne doğru gelişemiyorsa eğer proje ikiye ayrılarak yeni bir yöntem ile yola devam edilir. Çatallaşma-Fork adını verilen bu aynı proje üzerinden devam eden ikinci proje ile, projeye yeni kurallar konularak ilk proje ile yol ayrımına gidilir. Bu sürece “fork yada çatallaşma” denilir. Ama BTC gibi projelerde fork-çatallaşma yaparken, küçük veya yetkisi olan bir grup değil çoğunluğun fork yapılmasına karar vermesi ve kural ve duyurularını önceden yapması gerekir.

SOFT FORK NEDİR:

                En kısa ifade ile eskisine uyumlu olarak yapılan çatallaşamaya denilen isim “Soft Fork” olarak bilinmektedir. Yani eski kuralların geçerli olduğu, ama yeni kurallarında olduğu, eskiye bağlı yeni kurallar ile oluşan zincire verilen isim “soft fork” adı ile isimlendirilmiştir. “Soft Fork”’un amacı tek bir zincir üzerinde  eski kurallarla oluşturulmuş bir blokta yer alan paranız yeni kurallara göre de el değitirebilme özelliğine sahip olabilir ve zamanla eski kurallara göre sahip olduğunuz paranızla beraber sizde zamanla yeni kurallara doğru geçiş yaparsınız ve fork tamamlanmış olur.

HARD FORK NEDİR:

                ikiye bölme riski daha yüksek olduğundan iyi karar verilmesi gerekir.Soft Fork’a kıyasla adından anlayabileceğimiz gibi katı bir çatallaşma modelidir. Hard Fork’ta eskiye dönük bir uyum söz konusu değildir. Eskiye dönük kuralar sadece  eski projede geçerli olur ve Hard Fork’ta sadece yeni kurallar geçelidir. Yani iki farklı zincir vardır ve aralarında etkileşim ve iletişim yoktur. Çok terch edilebilecek bir yöntem omadığından ve sisteme olan güveni sarsabilecek yapıda olduğundan kaynaklı sadece mecburi durumlarda “Hard Fork”’a geçiş yapılır.

               

               
salvationUzman Kriptom rütbeMesajlar : 184Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

16.11.2017 21:45:10 tarihinde yazıldı.

ana zincirden ayrılma olarak kısaca belirtebiliriz

mmtars36Uzman Kriptom rütbeMesajlar : 472Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

16.11.2017 22:39:40 tarihinde yazıldı.

Verdiginiz bilgilerden oturu tesekkur ederim

wolfteamUzman Kriptom rütbeMesajlar : 342Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

17.11.2017 11:27:26 tarihinde yazıldı.

her ay bir fork çıkarmaya başladılar. sonucu izleyip göreceğiz

serkangungorUzman Kriptom rütbeMesajlar : 451Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

20.03.2021 00:21:06 tarihinde yazıldı.

Bol kazançlar herkese

AnonimProfesyonel Kriptom rütbeMesajlar : 681Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

23.04.2021 22:39:19 tarihinde yazıldı.

Bilgi için teşekkürler

Bu başlığa yanıt yazabilmek için lütfen giriş yap veya kayıt ol.