Forumlar / Bitcoin / Herkese acik ag uzerinde islemlerde dikkat edelim.

Bitcoin Türkçe Forumları

mmtars36 Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 470 Kullanıcı resmi

Herkese acik ag uzerinde islemlerde dikkat edelim.

26.11.2017 10:07:58 tarihinde yazıldı.

Kimliği açıklanmayan 36 yaşındaki bir Bitcoin kullanıcısının geçtiğimiz günlerde 100,000 euro yani yaklaşık 117,000 dolar değerinde Bitcoin kaybettiği ifade edildi. Mağdurun Bitcoin’lerini kaybettiği sırada, Avustralya’nın Viyana kentinde bulunan bir restoran tarafından müşterilere sunulan, halka açık bir kablosuz ağa bağlı olduğu iddia edildi.

Öte yandan haber platformu CBS’nin haberine göre Avustralya polisi; güvenli olmayan kablosuz ağa bağlanarak Bitcoin hesabını açmadan önce, mağdurun hesabının çoktan hacklenmiş olup olmadığını halen araştırdıklarını bildirdi.

Tecrübe edilen bu son olay Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerinin güvenlikleri hakkındaki endişe ve kaygıları yeniden ortaya çıkardı. Başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere diğer kripto paralar, her geçen daha da yaygın bir ödeme yöntemi haline geliyor ve güvenlik meseleleri akıllarda kalıyor.

Güvenlik konusuyla ilgili Bitcoin tarihinde yaşanan olayların belki de en utanç verici olanı, ünlü Bitcoin borsası Mt. Gox platformunda güvenlik sorunlarından dolayı gerçekleşen tarihi olay olarak biliniyor. Borsa platformunda gerçekleşen güvenlik ihlallerinin ardından, oldukça önemli miktardaki kripto para çalınmıştı. Borsanın eski CEO’su Mark Karpelès şu sıralar Japonya’da, veri manipülasyonu ve yolsuzluk suçlarından yargılanıyor.

Diğer güvenlik ihlalleri

2017 yılının ortasında Güney Kore’nin en büyük Bitcoin ve Ethereum borsası Bithumb’a da bilgisayar korsanları tarafından saldırı düzenlenmiş ve yüklü miktarda kripto para ele geçirilmişti. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir zanlı geçtiğimiz günlerde 40 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldığını kabul etti.

Kripto suçlar

Tüm bu olanlara rağmen dijital para birimleri yatırımcılar arasındaki popülaritesini artırmaya devam ediyor. Örneğin Ethereum fiyatı yalnızca aylar içerisinde yüzde 2600 değer kazandı. 2017 yılının başlarında 8 dolar civarında olan Etherum şu sıralar 450 doların üzerinde işlem görüyor. Kripto para piyasalarının lider para birimi Bitcoin de geçtiğimiz aylar boyunca fiyatını yükselterek, 1027 dolardan 8000 doların üzerine sabitlemişe benziyor.

Ayrıca 21 Kasım 2017 tarihinde New York’taki alım satım işlemlerinden 31 milyon dolar değerinde Tether çalan bilgisayar korsanlarına rağmen, Bitcoin fiyatlarının aylardır süren istikrarlı yükselişine devam ederek 8339 dolara ulaşıp yeni bir rekora imza attığını görüyoruz.

mmtars36 tarafından 26.11.2017 10:12:45 tarihinde düzenlendi.

batuhantstkn Profesyonel Kriptom rütbe Mesajlar : 568 Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

26.11.2017 10:23:57 tarihinde yazıldı.

Bu olması olağan bir olay, ağ üzerinden telefonlara trojan veya logger koymak zor değil, özellikle Android kullanıcılarının çok daha temkinli yaklaşması gerek böyle ağlara karşı.

Şafak Dirik Moderatör Profesyonel Kriptom rütbe Mesajlar : 617 Kullanıcı resmi

26.11.2017 11:14:28 tarihinde yazıldı.

2FA kodunu nasıl kırmışlar acaba.

26.11.2017 11:17:39 tarihinde yazıldı.

Şafak Dirik Moderatör yazmıştı. 26.11.2017 11:14:28

2FA kodunu nasıl kırmışlar acaba.

Orasini bilemiyorum hocam fakat batuhaninda dedigi gibi android tabanli cihazlarda ozellikle dikkat edilmesi sart 

wolfteam Moderatör Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 342 Kullanıcı resmi

26.11.2017 19:48:53 tarihinde yazıldı.

arkadaşlar cep telefonunuzdan mümkün olduğunca uzak tutun bence. mobil banka şifrelerinize kadar risk mevcut

kriptocoin Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 137 Kullanıcı resmi

26.11.2017 19:54:17 tarihinde yazıldı.

2fa yı kırmak zor ama 2fa sız işlem tercih etmiş ya da online wallet kullanmış olabikir. Yine de ortak wi fi larda bu kadar büyük bir risk olduğunu bilmiyordum

26.11.2017 20:52:15 tarihinde yazıldı.

kriptocoin yazmıştı. 26.11.2017 19:54:17

2fa yı kırmak zor ama 2fa sız işlem tercih etmiş ya da online wallet kullanmış olabikir. Yine de ortak wi fi larda bu kadar büyük bir risk olduğunu bilmiyordum

Olabilir hocam dikkat edin

26.11.2017 21:41:03 tarihinde yazıldı.

Çok basit shark programları ile ağa dahil olan kullanıcıların her hareketini takip edebilir, bu yüzden alınabilecek tüm doğrulama önlemlerini almak gerekiyor.

27.11.2017 00:26:55 tarihinde yazıldı.

batuhantstkn yazmıştı. 26.11.2017 21:41:03

Çok basit shark programları ile ağa dahil olan kullanıcıların her hareketini takip edebilir, bu yüzden alınabilecek tüm doğrulama önlemlerini almak gerekiyor.

Evet tabiki bunun icin pek fazla yontem var aslina bakarsaniz dikkat edin 

ismail Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 413 Kullanıcı resmi

27.11.2017 06:54:04 tarihinde yazıldı.

mmtars36 yazmıştı. 27.11.2017 00:26:55

Evet tabiki bunun icin pek fazla yontem var aslina bakarsaniz dikkat edin 

Arkadaşlar bu arada keylogger virüsleri falan oluyor bazı linklerde onlara falan tıklarsanız sıkıntı misal youtube'da adam bişeyi anlatırken alta koyuyor linki içinde virüs olabilir bunlara dikkat edin ve herşeyden önemlisi elinizdeki btc miktarını en yakınınıza bile söylemeyin.

27.11.2017 07:37:01 tarihinde yazıldı.

ismail yazmıştı. 27.11.2017 06:54:04

Arkadaşlar bu arada keylogger virüsleri falan oluyor bazı linklerde onlara falan tıklarsanız sıkıntı misal youtube'da adam bişeyi anlatırken alta koyuyor linki içinde virüs olabilir bunlara dikkat edin ve herşeyden önemlisi elinizdeki btc miktarını en yakınınıza bile söylemeyin.

Aynen kardesim o yuzden cok dikkatli olmak sart 

27.11.2017 09:54:57 tarihinde yazıldı.

ismail yazmıştı. 27.11.2017 06:54:04

Youtube bence Alp Işık'ın videoları dışında veya belli sorulara cevap bulacağınız videolar dışında kullanılmaması gereken bir platform, gerçekten 10 videodan 9'unda virüslü link paylaşılıyor.

arielbuzz Acemi Kriptom rütbe Mesajlar : 69 Kullanıcı resmi

27.11.2017 10:41:10 tarihinde yazıldı.

batuhantstkn yazmıştı. 27.11.2017 09:54:57

Youtube bence Alp Işık'ın videoları dışında veya belli sorulara cevap bulacağınız videolar dışında kullanılmaması gereken bir platform, gerçekten 10 videodan 9'unda virüslü link paylaşılıyor.

linklere tiklamayin. iyi bir online siber guvenlik yazilimi da onemli.

hürkuş Acemi Kriptom rütbe Mesajlar : 67 Kullanıcı resmi

27.11.2017 10:56:00 tarihinde yazıldı.

batuhantstkn yazmıştı. 26.11.2017 21:41:03

Zaten hesaba giriş için GA veya SMS onay var birçok yerli borsa da. Paranızı çekebilmek içinde adınıza ait bir bank hesabı gerekmekte. Artık Coinex, Paribu ve Btcturk'te ekstra güvenlik transfer için olarak SMS yada mail onayı gerekmekte. Mesela Paribu'dan transfer yapacağınız zaman bir SMS geliyor "onay" yazıp cevaplamanız halinde transfer başlıyor. Koineks'te hala GA ile transfer yapabiliyorsunuz. Coinex ve Btcturk'te ise transferler için  gelen mail'den onay vermeniz gerekmekte. Android işletim siste mi güvenli olmasa da TR borsaları gene de elinden geleni yapmış durumda. Benim tavsiyem BTC ile yoğun bir şekilde ilgileniyor iseniz gene de public ağları tercih etmeyin. Zaten internet paketleri yeteri kadar uygun fiyatlı. Turkcell salla kazan'da yeteri kadar ay içinde bedava internet veriyor en güvenlisi parasal işlemleriniz için kendi mobil verinizi kullanmanız.

hürkuş tarafından 27.11.2017 10:57:06 tarihinde düzenlendi.

27.11.2017 10:57:23 tarihinde yazıldı.

arielbuzz yazmıştı. 27.11.2017 10:41:10

linklere tiklamayin. iyi bir online siber guvenlik yazilimi da onemli.

Welivesecurity Bitcoin.org Buradaki linklerden faydalanıp önlem alabilirsiniz :)

27.11.2017 13:21:04 tarihinde yazıldı.

hürkuş yazmıştı. 27.11.2017 10:56:00

Zaten hesaba giriş için GA veya SMS onay var birçok yerli borsa da. Paranızı çekebilmek içinde adınıza ait bir bank hesabı gerekmekte. Artık Coinex, Paribu ve Btcturk'te ekstra güvenlik transfer için olarak SMS yada mail onayı gerekmekte. Mesela Paribu'dan transfer yapacağınız zaman bir SMS geliyor "onay" yazıp cevaplamanız halinde transfer başlıyor. Koineks'te hala GA ile transfer yapabiliyorsunuz. Coinex ve Btcturk'te ise transferler için  gelen mail'den onay vermeniz gerekmekte. Android işletim siste mi güvenli olmasa da TR borsaları gene de elinden geleni yapmış durumda. Benim tavsiyem BTC ile yoğun bir şekilde ilgileniyor iseniz gene de public ağları tercih etmeyin. Zaten internet paketleri yeteri kadar uygun fiyatlı. Turkcell salla kazan'da yeteri kadar ay içinde bedava internet veriyor en güvenlisi parasal işlemleriniz için kendi mobil verinizi kullanmanız.

Toplumun oldugu yerde wifi kullanmamak dedigin gibi en mantiklisi onu demek istiyorum suan cebinde internet paketi olmayan yoktur aramizda kendi internetinizden baglanmanizda fayda var 

aykutpurde Acemi Kriptom rütbe Mesajlar : 49 Kullanıcı resmi

27.11.2017 14:03:02 tarihinde yazıldı.

Bir macbook'um var, zamanında akademik çalışmalar için almıştım, şimdi hanım dizi izliyor :D Onu bir fabrika ayarlarına dönderip her şeyi orada yapmayı düşünüyorum, zaten al unut yapıyorum, wallet'ları bile ona yüklerim yine koyar bi yere unuturum. Zengin olursam kendime yeni macbook alırım zaten :D

27.11.2017 16:22:06 tarihinde yazıldı.

aykutpurde yazmıştı. 27.11.2017 14:03:02

Bir macbook'um var, zamanında akademik çalışmalar için almıştım, şimdi hanım dizi izliyor :D Onu bir fabrika ayarlarına dönderip her şeyi orada yapmayı düşünüyorum, zaten al unut yapıyorum, wallet'ları bile ona yüklerim yine koyar bi yere unuturum. Zengin olursam kendime yeni macbook alırım zaten :D

Hocam sen beni güldürdün allahda seni güldürsün 

İyi yapiyosun hocam al unut gunu geldiginde keyfine bak. 

Bu başlığa yanıt yazabilmek için lütfen giriş yap veya kayıt ol.

SOHBET