Forumlar / Bitcoin / Satoshi Nakamato'nun kimliği neden gizli tutulmaktadır.?

Bitcoin Türkçe Forumları

hürkuş Acemi Kriptom rütbe Mesajlar : 67 Kullanıcı resmi

Satoshi Nakamato'nun kimliği neden gizli tutulmaktadır.?

16.11.2017 02:43:13 tarihinde yazıldı.

Bitcoin, 2007 yılımda Satoshi Nakamoto ekibi tarafından hazırlanmaya başlamış ve 2008 yılında projesi tamamlanmıştır. 2009 yılına gelindiğinde ise  başlangıç bloğu olan “GENESIS BLOCK”  kurularak Bitcoin sistemi başlatılmıştır. Satoshi Nakamoto bir kişi mi yoksa bir ekip mi bilinmemektedir, fakat bir kişi olması da çok zor ihtimaldir.

Bunun sebebi  ise, bu bir kişinin; hem bu sistem altyapısını oluşturacak yazılım bilgisine, hem kombinasyonu oluşturabilecek matematik bilgisine,  hem günümüz PC donanımlarının gelişimine bağlı olarak ilerleyebilen yazılım altyapısına hakim mühendisliğe, hem tüm bu sistemi bu kadar güvenli tutabilecek olan kriptolojiye ve son olarakta enflasyon vs hiçbir şeyden etkilenmeyecek bu sistemi  kurabilecek iktisat bilgisine sahip olması ve bu alanların hepsinde uzman olması zor bir ihtimaldir.

Satoshi  Nakamoto ekibi  neden kimliklerini saklıyor ve ortaya çıkarmıyorlar sorusunun cevabı ise tabii ki olaya gizem katmak yada, herhangi bir sorun yaşandığında olaydan  yara almadan kurtulmak değildir. Olayın aslı tamamen iktisadi bir harekettir  ve Bitcoin’in değerini korumaya yöneliktir.  Eğer isimlerini açıklamış olsalardı, zaten narin olan  piyasalar bir kişi veya kuruluşa ait olan bu ekibe bağlı Bİtcoin piyasasına tepkiler verebilir, yada Bitcoin piyasası kırılgan olabilirdi. Yani eğer Satoshi Nakamoto ekibi kimliklerini açıklamış olsalardı,  Bitcoin’in piyasası bu kadar değerli olamayadabilir yada  bu kadar değerli  kalamayadabilirdi.

Sistem 2012 yılından beridir  “Bİtcoin Foundation” adlı vakıf tarafından ağlarını geliştirmeye devam etmektedir. Vakıf yapılan seçimlerler yönetilmektedir ve uzman bir ekibe sahiptir. Bİtcoin Foundation Vakfı’nda ki uzman ekip ve güvenilir bir ortam olmasaydı veya Satoshi  Nakamoto ekibi kimliğini açıklamış olsaydı, Bİtcoin’in değeri bu kadar yüksek olmayabilirdi.

ismail Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 413 Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

16.11.2017 03:31:33 tarihinde yazıldı.

İlk olarak reklam amaçlı ikincide kesinlikle güvenlik Türkiye de bi kaç bitcoin için adam öldürdüler bu herifin kimliği bilinse neler ederler 

arielbuzz Acemi Kriptom rütbe Mesajlar : 69 Kullanıcı resmi

16.11.2017 10:34:08 tarihinde yazıldı.

btc degeri ve gucu anonim yapisinda. katiliyorum. eger kisi ya da kisilerin kimlikleri aciklanmis ya da biliniyor olsa bitcoine olan bu guven yikilir. bitcoin de diger altcoinler gibi siradan bir coin haline donusur.

firatimo Moderatör Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 366 Kullanıcı resmi

16.11.2017 10:37:42 tarihinde yazıldı.

Kesinlikle. Her bakımdan iyi düşünülmüş bir hareket. Bugün Bitcoin anonimse bu hareket sayesinde. Şahısların bir önemi yok. Burada önemli olan ortak bir yeni değer yaratmak meselesi. Belli ki bunu yapanlar da ayrıntılı bir şekilde bu mevzuyu düşünmüşler ve gizli kalmanın olumlu bir etkisi olacağına karar verip kenara çekilmişler.

demir Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 278 Kullanıcı resmi

16.11.2017 10:57:48 tarihinde yazıldı.

Bence bu gizlilikten ziyade bitcoin'in arkasındaki teknolojinin bilgisayar biliminin en önemli icatlarından biri olduğunu çoğu zaman gözardı ediyoruz. Bugün fiyatının düşmesi ya da yükselmesi çok önemli değil. Önemli olan daha önce de çok kişinin çözmeye uğraştığı bir problemin dahice bir yöntemle çözülmüş olması. Nakamoto'nun kullandığı metodlar (dijital imza, açık anahtarlı şifreleme, iş kanıtı) aslında önceden de biliniyordu. Yaratıcılığı bunları biraraya getirmesi olmuş.

salvation Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 184 Kullanıcı resmi

16.11.2017 21:43:39 tarihinde yazıldı.

ah keşke o adamı bir bulabilsem

mmtars36 Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 469 Kullanıcı resmi

16.11.2017 22:44:26 tarihinde yazıldı.

Bilinmemesi iyidir adamlar hirsizliga basladilar bunu bulsalar naparlar

batuhantstkn Profesyonel Kriptom rütbe Mesajlar : 568 Kullanıcı resmi

17.11.2017 16:47:44 tarihinde yazıldı.

Kimliği bulunsa bile istedikleri şeyleri temin edemezler zaten para eden adamın kendisi değil fikirleri

18.11.2017 23:41:25 tarihinde yazıldı.

bu arada kimliği bulundu sanırım avusturalyalı bir iş adamı craig steven wright kendisi olduğunu iddia ediyor

kriptocoin Uzman Kriptom rütbe Mesajlar : 137 Kullanıcı resmi

18.11.2017 23:59:34 tarihinde yazıldı.

ismail yazmıştı. 18.11.2017 23:41:25

bu arada kimliği bulundu sanırım avusturalyalı bir iş adamı craig steven wright kendisi olduğunu iddia ediyor

Japon olduğunu söyleyenlerde var

19.11.2017 00:20:12 tarihinde yazıldı.

kriptocoin yazmıştı. 18.11.2017 23:59:34

Japon olduğunu söyleyenlerde var

bilemiyorum okuduğum habere göre avustralya vergisi yüzünden kimliğini açıklamak zorunda kalmış sanıyorum ki orantısız bi kazancı var.

Belkide bizde eskiden bi yasa vardı hala var mı bilmiyorum nerden buldun yasası o tarz bi yasa yüzünden olabilir 

hürkuş Acemi Kriptom rütbe Mesajlar : 67 Kullanıcı resmi

19.11.2017 00:44:45 tarihinde yazıldı.

ismail yazmıştı. 19.11.2017 00:20:12

bilemiyorum okuduğum habere göre avustralya vergisi yüzünden kimliğini açıklamak zorunda kalmış sanıyorum ki orantısız bi kazancı var.

Belkide bizde eskiden bi yasa vardı hala var mı bilmiyorum nerden buldun yasası o tarz bi yasa yüzünden olabilir 

çokta inanmamak gerekir. spekülasyon için yapılıp desteklene bir yalanda olabilir. çünkü bir kişi yada ekibe bağlı hassas bir yapıya sahip. isimle yola çıkarak değer kaybettirme peşinde de olunabilir doğru da olabilir bilemedim ama çokta mantıklı gelmedi bana.

19.11.2017 00:50:43 tarihinde yazıldı.

hürkuş yazmıştı. 19.11.2017 00:44:45

çokta inanmamak gerekir. spekülasyon için yapılıp desteklene bir yalanda olabilir. çünkü bir kişi yada ekibe bağlı hassas bir yapıya sahip. isimle yola çıkarak değer kaybettirme peşinde de olunabilir doğru da olabilir bilemedim ama çokta mantıklı gelmedi bana.

aynen öyle şeffaf bi durum değil dediğniiz gibi

hypertroxics Acemi Kriptom rütbe Mesajlar : 83 Kullanıcı resmi

19.11.2017 01:49:14 tarihinde yazıldı.

batuhantstkn yazmıştı. 17.11.2017 16:47:44

Kimliği bulunsa bile istedikleri şeyleri temin edemezler zaten para eden adamın kendisi değil fikirleri

onunda kendine göre ayırdığı bikaç bin btc'i vardır heralde. onları bi güzel tehditvari elinden alır fikirlerini yine ona bırakırlar

batuhantstkn Profesyonel Kriptom rütbe Mesajlar : 568 Kullanıcı resmi

19.11.2017 11:04:37 tarihinde yazıldı.

hypertroxics yazmıştı. 19.11.2017 01:49:14

onunda kendine göre ayırdığı bikaç bin btc'i vardır heralde. onları bi güzel tehditvari elinden alır fikirlerini yine ona bırakırlar

Orası öyle tabii  sonuçta adam bir kere başlangıç düdüğünü çalmış.

Bu başlığa yanıt yazabilmek için lütfen giriş yap veya kayıt ol.

SOHBET