Forumlar/Kriptom / RSK Infrastructure Framework (RIF)

Kriptom Türkçe Forumları

SayongAcemi Kriptom rütbeMesajlar : 19Kullanıcı resmi

RSK Infrastructure Framework (RIF)

15.05.2021 17:54:19 tarihinde yazıldı.

RIF Kimliği;  temel bileşenlerinden biri olan RNS ile RIF ekosistemindeki kimlik ve itibar katmanıdır. Kullanıcılara, kimlik protokolleriyle etkileşim kurmaları için, birleşik API'ler ve diğer sistemleri sağlayacaktır. 

RIF Kimliği, kullanıcıların, özellikle geleneksel finansal sistemden dışlananların, geleceğin merkezi olmayan dijital ekonomisine katılmalarını sağlayacaktır. Kullanıcıların kimliklerini, merkezi olmayan ekonomilerde etkileşime girecek şekilde kolayca kontrol etmelerine olanak tanımaktadır.
RIF Identity'nin temel amacı, kullanıcıların kişisel verilerini gizliliğe saygılı bir şekilde korumak, onlara kimlerin erişebileceğini yönetme yetkisi vermek ve onlara, kimliklerinin tam kontrolünü sağlama kabiliyetini geliştirmektedir. Sicilini, bağlantılarını ve sosyal değerini kaybetmeden birinden diğerine geçmek temel vazifesidir. 

 

RIF Hizmetleri;

-RIF Ad Hizmeti (RNS); kullanıcıların ödeme, kimlik, depolama veya iletişim adresleri gibi diğer kişisel kaynakları tanımlamak için kullanılabilir. 

-rLogin; Kendini Egemen Kimliğe ulaşırken DeFi dünyasına erişmenin ilk adımıdır. Kullanıcıların hem Web3 hem de Identity 3.0 (SSI) platformlarına erişmek için yalnızca bir hesabı yönetmesine izin verir.  

-RIF Ödemeleri; herhangi bir zincir dışı ödeme ağına erişime izin veren, RSK ağında dağıtılan herhangi bir belirteci destekleyen, hızlı, yüksek oranda ölçeklenebilir, düşük maliyetli zincir dışı ödemelere olanak tanıyan bir protokoldür. 

Farklı ödeme ağları arasında üçüncü bir katman oluşturarak ve çapraz belirteçli ve ağlar arası işlemlere izin vererek amacı, kullanıcıların Lumino, Lightning ve Raiden gibi çoklu blok zincirler arası zincir dışı ağlarla sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesine olanak sağlamaktır.Ödeme işlem hızı ise anlıktır. 

-RIF Storage; sansüre dirençli, izinsiz ve merkezi olmayan bir depolama protokolüdür. IPFS veya Swarm gibi bir dizi merkezi olmayan depolama ağına bağlanmayı ve aralarında geçiş yapmayı kolaylaştıran birleşik bir arayüz sağlar. Kullanılabilirlik sağlamak ve katılımcıların ağa katıldıkları için ödüllendirilmesini sağlamak için bu sistemler üzerinden teşvikler sunar. 

RIF Depolama, verilerinizin sahipliğini geri almanıza olanak tanır. Kullandığınız hizmet dursa bile tüm içeriğinizi geri alabilirsiniz. Bir geliştirici / hizmet yaratıcısı olarak RIF Storage, uygulamanız için depolama alanı konusunda endişelenmenize izin vermez ve ayrıca kutudan çıkar çıkmaz içerik sağlama hizmeti ile gelir, böylece uygulamanız altyapıya yatırım yapmanıza gerek kalmadan ölçeklenir.Yerleşik teşvikler sayesinde, herkes depolama sağlayıcısı olabilir ve kullanılmayan depolama alanlarını başkalarına sunabilir ve bunun için ödeme alabilir. 

-Merkeziyetsiz ödeme araçlarında Güvenlik ve Risk Değerleme Alt Yapısı oluşturma; RIF Communications, eşler arası bir ağdaki tarafların birbirlerini keşfetmelerine ve garantili anonimlik, gizlilik, bütünlük ve özgünlük ile güvenli iletişim kanalları kurmalarına olanak tanır. 

 +Gizlilik: hiçbir üçüncü şahıs gönderilen mesajları okuyamaz.  

 +Bütünlük: üçüncü bir tarafın gönderilen mesajları değiştirmesinin engellenmesi.  

 +Özgünlük: uç noktalardan herhangi birinin kimliğine bürünmenin engellenmesi.  

 +Anonimlik: Etkinleştirilirse, ağdaki hiç kimse belirli bir mesaj için göndereni veya alıcıyı belirleyemez. 

Kullanıcılar, genel anahtarlarını bir keşif mekanizması olarak kullanarak, RIF Kimliği üzerinde takma adlar yayınlayabilir ve uzun genel anahtarları hatırlamaya gerek kalmadan keşfedilebilir. RIF Güvenli İletişim Altyapısı protokolü, son kullanıcılar, RIF tarafları veya hizmetler arasında güvenli bağlantılar kurma ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. 

2.madde dipnot tanımlamaları;

+rLogin: İngilizce Remote Login, yani Uzaktan Sistem Girişi anlamına gelen rlogin, Telnet gibi ağ üzerindeki başka bir sunucuya uzakta bulunan bir başka makineden bağlantı sağlayan bir protokoldür. Telnet'e benzer şekilde çalışır ve aynı Telnet gibi veri alışverişini şifrelemez. Şifreli alternatifi SSHtır.        

      +SSH, veya Secure Shell, kullanıcılara sunucularını internet üzerinden kontrol etmesini ve düzenlemesini sağlayan uzak yönetim protokolüdür. SSH, şifrelenmemiş Telnet için güvenli bir yedek olarak oluşturuldu. SSH, şifreleme tekniğini kullanarak uzaktaki sunucuya giden & uzaktaki sunucudan gelen tüm iletişimlerin şifrelendiğinden emin olur. Uzak bir kullanıcının kimliğini doğrulamak, istemciden ana bilgisayara girişleri aktarmak ve çıktıyı istemciye geri göndermek için bir mekanizma sağlar. 

Örnek:  

 

 
 

    +DeFi:  

 DeFi, merkeziyetsiz (decentralized) ve finans (finance) kelimelerinden oluşan merkeziyetsiz finans işlemlerine verilen genel addır. DeFi hiçbir merkez veya otoriteye bağlı olmayan finansal yapılara verilen addır. 

Bitcoin ve Ethereum gibi belli bir merkezi olmayan ve karar verici otoritelerin olmadığı sistemler DeFi için ideal örneklerdir. Fakat finansal araçlar sadece para gönderme ve alma ile sınırlı olmadığı için DeFi denildiğinde daha gelişmiş finansal işlevleri akla getirmek doğru olacaktır. Bunlara arasında kredi alma, kredi verme, merkeziyetsiz borsa, sigorta, alışveriş, pazaryeri ve benzerlerini sayabiliriz. 

DeFi yapılarında bir şekilde kullanıcılarına güven verici unsurlar olmalıdır. Her ne kadar merkeziyetsiz bir yapı ilgi çekici gelse de bu durum kötü amaçlar için de kullanılabilir. RIF veya popüler Bitcoin DeFi yapısı bozulmaz ve değiştirilemez bir matematik formülü ile sağlama alınmıştır.DeFi sistemlerinin tamamında bir neden - sonuç ilişkisi olmalıdır. Yapılabilecek işlemler bellidir ve hangi şartlarda hangi işlemlerin yapılacağı nettir. Bu nedenle DeFi sistemlerinde Akıllı sözleşmeler, merkezsiz uygulamalar ve konsensüs protokolleri önemli yer tutar. 

  +Web3:  

Web 3.0, semantik web yani “yapay zekalı web” demektir. Web 3.0, içerik kontrolünün insan elinden çıkarak yazılımların kontrolüne geçtiği dünyadır diyebiliriz. Öyle ki birbiri ile konuşan veritabanları sayesinde, bizim neyi sevip neyi sevmediğimizi anlayan ve buna göre içerik üreten bir web dünyasıdır. 

  +SSI ve IdentityServer4:

Identity Server4, .Net Core için  OpenId Connect ve OAuth2 protokolleri kullanan açık kaynak kodlu bir framework’dür. IdentityServer ile web uygulamalarımız veya Web Api’lerimiz için tek bir noktadan uygulamalar arası veya kullanıcı bazında kimliklendirme ve erişim kontrolü sağlayabiliriz. Kurumsal uygulamalarda veya modern web uygulamalarında Web Api veya Api’lere (Resource) erişmek isteyen web, javascript veya native client uygulamaların nasıl bir doğrulama ve yetkilendirme kullanarak erişebileceklerini IdentityServer belirler. Bunun için Web api tarafında client uygulamasına özgü kimliklendirme yazmaya gerek kalmaz. 

SSI'yı örneklere açıklarsak, istediğimiz herhangi bir sayfaya SMF kullanıcı girişi, Forum'dan Son konular/mesajlar, Forum'da en çok mesaj atan kişiler, Forum'da Kimler Online ve daha birçok değişik bilgiyi görüntüleyebileceğiz. 

RIF Labs Nedir? 

RIF Labs, dünya çapında finansal katılımı mümkün kılacak ve ortaya çıkan bu yeni teknoloji ile kitlesel kabül arasında köprü olacak yeni nesil açık kaynak bir blockchain altyapısının geliştirilmesine odaklanan, amaç odaklı bir kuruluş olarak faaliyet göstermekte. 

TAKIM

Ekibin dünya geneline yayılmış 30’dan fazla üyesi var. Bu isimler kripto para endüstrisine öncülük etmiş ve blockchain ürünleri sunmuş. 

CEO, Diego Gutierrez Zaldivar

  

1995’ten beri Arjantin’de ve Latin Amerika’da web gelişiminin öncüsü olan Diego, Latin Amerika’da 2012’den beri Bitcoin ve blockchain teknolojisini geliştiren ilk kişilerden biri. RSK Labs’in yanında Bitcoin ve blockchain teknolojilerinin potansiyelini sosyal ve ekonomik değişim için itici güç olarak kullanan gerçek kullanım durumlarına dönüştürmeyi amaçlayan bir diğer blockchain şirketi olan Koibanx’i kurdu. 

Ayrıca, bölgenin 9 ülkesinde var olan bir Bitcoin topluluğu ağı oluşturulmasına yardım eden ve dünyanın en uzun süren Bitcoin Konferansı’na ev sahipliği yapan Latam Bitcoin STK’larının başkanı ve eş kurucusudur. 

Kurucu Ortak, Sergio Demian Lerner

 

Güvenlik uzmanı, kripto para araştırmacısı ve seri girişimci olarak tanınan Sergio, 7 teknoloji şirketi kurdu: RSK Laboratuarları, Coinspect, Coinfabrik, WayniLoans, ASICBoost, Identiva Security ve Pentatek. 

2011’de Bitcoin topluluğuna katıldı ve 9 güvenlik açığı keşfederek ve bunları raporlayarak Bitcoin Core’un güvenliğini güçlendirmek için iş birliği yaptı. Ayrıca daha fazla gizlilik, birlikte çalışabilirlik, yerel yönetim, ölçeklenebilirlik ve daha hızlı ödemeler için 50’den fazla tasarım önerdi. 

*Makale olarak paylaşamadığım için üzgünüm admin orayada taşıyabilir. 

yfdalEfsane Kriptom rütbeMesajlar : 2154Kullanıcı resmi
RE : Konu Başlığı

22.07.2021 02:19:02 tarihinde yazıldı.

Hayırlısı

Bu başlığa yanıt yazabilmek için lütfen giriş yap veya kayıt ol.