Fransa, Rusya'nın para aklamaktan hapis cezası çeken BTC-e operatörü Alexander Vinnik için sunduğu iade talebini yerine getirmeyi reddetti.

Fransa, BTC-e operatörü Alexander Vinnik

Fransa, Rusya'nın para aklamaktan hapis cezası çeken BTC-e operatörü Alexander Vinnik için sunduğu iade talebini yerine getirmeyi reddetti.

Ünlü BTC-e kripto para borsası operatörü Alexander Vinnik geçtiğimiz günlerde beş yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 100.000 € para cezasına çarptırıldı. Rusya’nın İnsan Hakları Komiseri Tatyana Moskalkova, RIA Novosti’nin aktardığına göre, Rusya’nın Alexander Vinnik’i iade etme talebinin Perşembe günü reddedildiğini ve davanın değerlendirilmesinin devam ettiğini açıkladı. Daha önce, Paris Ceza İnfaz Mahkemesi Vinnik'i kara para aklamaktan suçlu bulmuş ve onu beş yıl hapse mahkum etmişti.

Alexander Vinnik Bir Kez Daha Açlık Grevine Başlayacak

Rus Ombudsmanına göre Vinnik, neredeyse dört yıl gözaltında kaldıktan sonra sağlığı kötüye gitmesine rağmen yeni bir açlık grevine başlamaya hazır. Vinnik, ailesiyle birlikte Temmuz 2017'de Yunanistan'da tatildeyken tutuklandı. Şu anda feshedilmiş olan kripto para borsası BTC-e aracılığıyla 9 milyar dolara kadar para aklamakla suçlandığı ABD'den gelen bir tutuklama emri üzerine tutuklandı. Vinnik suç duyurusunda bulunmadan Yunanistan nezaretinde 30 ay geçirmişti ve bunun için neredeyse üç ay süren açlık grevine başlamıştı. Artık yeni bir greve başlamaya hazır.

Vinnik, Rusya'da 10 Milyon Dolarlık Sahtekarlıkla Suçlanıyor

Alexander Vinnik’in davası Rusya, Fransa ve ABD’nin eşzamanlı olarak iadesini talep eden uluslararası bir gerilim kaynağı haline geldi. Aralık 2019'da Yunanistan Adalet Bakanı Kostas Tsiaras, Rus vatandaşını önce Fransa'ya sonra da ABD ve Rusya'ya teslim etmeye karar verdi. Vinnik, kendi ülkesinde de cezai suçlamalarla karşı karşıya kalır. Rus savcılar, onu 600.000 ruble (8.000 doların üzerinde) çalmakla ve yaklaşık 750 milyon ruble (yaklaşık 10 milyon dolar) karşılığında “bilgisayar bilgisi alanında dolandırıcılık” yapmakla suçladı. Bununla birlikte, bunlar ABD ve Fransa'da karşılaştığından daha az ağır suçlamalar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ