Fransa merkez bankası, blockchain tabanlı dijital para biriminin ilk testini "başarıyla" tamamladı.

Fransa Merkez Bankası Blockchain Tabanlı Dijital Euro’yu Başarıyla Test Etti

Fransa merkez bankası, blockchain tabanlı dijital para biriminin ilk testini "başarıyla" tamamladı.

Çarşamba günü çıkan haberleri açıklayan Banque de France, deneyi yatırım bankacılığı devi Societe Generale ile yürüttüğünü ve bunun menkul kıymet tokenı olarak tahvil çıkarıp dijital euroya yerleştiğini söyledi.

Özellikle, Societe Generale, 14 Mayıs'ta menkul kıymet tokenı olarak 40 milyon € (~ 44 milyon $) değerinde teminatlı tahvil ihraç etti ve daha sonra merkez bankasının blockchain tabanlı dijital eurolarına yerleşti.

Societe Generale, “Bu deney, blockchain altyapıları kullanılarak uçtan uca gerçekleştirildi… Bankalar arası yerleşimler için Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nde (CBDC) dijital olarak yerleşip teslim edilen finansal menkul kıymetlerin uygulanabilirliğini gösteriyor” dedi.

Nisan 2018'de, yatırım bankası menkul kıymet tokenları  olarak 100 milyon € (~ 110 milyon $) değerinde tahvil ihraç etti, ancak bunlar geleneksel euroya yerleşti. Yatırım bankası, dijital euroda gerçekleştirilen son test işlemi, Societe Generale'de, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek amacıyla en yenilikçi teknolojileri kullanarak dönüşümünü artıran yeni bir adımdır ”dedi.

Fransa merkez bankası, dijital euro ile devam eden deneylerinin bir parçası olarak, artık "önümüzdeki birkaç hafta içinde" diğer oyuncularla daha fazla test yapacağını söyledi.

Merkez bankası, “Bu deneylerin sonuçları, Banque de France'ın Euro sisteminin [bir CBDC] çıkarına olan daha küresel yansımasına katkısının önemli bir unsuru olacak” dedi.

Banque de France dijital euro deney programını Nisan ayında başlattı. O tarihte, merkez bankası dijital token "token finansal varlıkların takas ve yerleşim" potansiyelini araştırmayı amaçladığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ