Fransa Merkez Bankası, merkez bankası destekli dijital para birimini (CBDC) test ettiğini bildiren en son merkez bankası oldu.

Fransa Merkez Bankası Dijital Para Çıkaracak

Fransa merkez bankası, merkez bankası tarafından verilen dijital para birimini 2020 yılının ilk çeyreğinde test edecek.

AFP raporuna göre, Fransa Bağımsız Denetleme ve Karar Otoritesi'nin (ACPR) ev sahipliğinde yaptığı bir konferansta, Fransa merkez bankası başkanı bankanın yakında dijital para birimini test etmeye başlayacağını ve 2020 yılının birinci çeyreği bitmeden önce bir proje çağrısı başlatacağını söyledi

“Fransa, Dijital Para Biriminin Yenilikçiliğe Katkıda Bulunmasını İstiyor.”

Fransa Merkez Bankası başkanına göre, ülke dijital para yeniliğine katkıda bulunmak istiyor. Ayrıca, merkez bankasının yeni teknolojiyi ciddiyetle ve sistematik olarak denemeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Fransa, blockchain teknolojisini geliştirme ve benimseme konusunda öncü olmuş durumda. Geçtiğimiz ay, Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Avrupa'da blok zinciri bazlı bir uzlaştırma ve ödeme sistemi çağrısında bulundu.

Pilot Proje Sadece Özel Finans Sektörünü Hedef Alacak

AFP raporuna göre, dijital para pilot uygulaması projesi finans sektörü oyuncularına yönelik olacak ve bireyler tarafından yapılan perakende ödemeleri içermeyecek. Başkan, perakende müşteriler için dijital para biriminin “özel ihtiyatlı” olacağına dikkat çekti. Villeroy de Galhau, projenin Fransa’nın Libra gibi özel dijital para birimleri üzerindeki egemenliğini öne sürmeyi hedeflediğini belirtiyor. Fransa Merkez Bankası ayrıca CBCD’yi veren ilk banka olmayı hedefliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ