Fransa ve İsviçre, sınır ötesi transferlerde toptan bir Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) kullanımı için bir test gerçekleştirdi.

Fransa ve İsviçre, sınır ötesi transferlerde toptan bir Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) kullanımı için bir test gerçekleştirdi. Project Jura olarak bilinen, Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) katılımını da gördü ve döviz işlemlerinin euro ve İsviçre frangı toptan CBDC'lerinde ödenmesini içeriyordu. Proje, Haziran ayında BIS İnovasyon Merkezi, İsviçre Ulusal Bankası ve Fransa Merkez Bankası'nın öncülük etmesiyle başladı.

Proje, Fransız Merkez Bankası Tarafından Yapılan Bir Dizi CBDC Testinin Parçasıydı

BIS, video incelemesinde, "Project Jura, dağıtılmış defter teknolojisinin toptan Merkez Bankası Dijital Para birimlerini kullanarak ödemeleri daha basit, daha ucuz ve daha hızlı hale getirmeye yardımcı olup olmayacağını araştırdı" dedi. Proje, Fransız merkez bankası tarafından yapılan bir dizi CBDC testinin parçasıydı. Başka bir deneyde banka, toptan bir CBDC'nin menkul kıymet mutabakatı için uygun olup olmayacağını araştırdı. Project Jura ile üç büyük banka, özel sektörden de paydaşları bünyesine kattı.

Bankalar, Euro ve İsviçre Frangı Toptan CBDC'lerinin Doğrudan Transferini Araştırdı

BIS, basın açıklamasında bankaların, üçüncü bir tarafça işletilen tek bir dağıtılmış defter teknolojisi platformunda İsviçre ve Fransız ticari bankaları arasında euro ve İsviçre frangı toptan CBDC'lerinin doğrudan transferini araştırdığını açıkladı. Banka, tokenize edilmiş varlıkların ve FX işlemlerinin güvenli ve verimli bir şekilde kapatıldığını ortaya çıkardı. Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sylvie Goulard, "Jura'nın büyük başarısı ile Banque de France tarafından 2020'de başlatılan toptan CBDC deneyi tamamlandı" dedi. Jura Project, toptan Coptimize'ın uluslararası işlemlerin önemli bir yönü olan çapraz para birimi ve sınır ötesi yerleşimleri nasıl optimize ettiğini gösteriyor" diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ