Finansal İstikrar Kurulu (FSB), kripto varlıkları için “sağlam” bir düzenleyici çerçeve üzerinde çalıştığını ve tavsiyelerini Ekim ayında G20 maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine bildireceğini söyledi.

FSB, Küresel Kripto Düzenlemesini Duyurdu

FSB, Ekim ayında G20'ye Kripto Düzenlemesini Sunacak

Küresel finansal sistemi izleyen ve bu sistem hakkında tavsiyelerde bulunan uluslararası bir organ olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB), Pazartesi günü “kripto varlık faaliyetlerinin uluslararası düzenlenmesi ve denetimi” hakkında bir bildiri yayınladı.

G20 gözlemcisi, “geniş kripto varlık yelpazesi için risk temelli, teknolojiden bağımsız politika geliştirmeye çalışırken, ulusal otoriteler ve uluslararası standart belirleyiciler arasında düzenleyici ve denetleyici yaklaşımların uluslararası tutarlılığını teşvik etmeye kararlı olduğunu” belirtti. 'aynı, faaliyet, aynı risk, aynı düzenleme' ilkesini benimsemiştir.”

Stabilcoinler de dahil olmak üzere kripto varlıklarının hızla geliştiğine dikkat çeken FSB, kripto piyasalarındaki son kargaşanın “kısa vadeli fonlama piyasaları gibi geleneksel finansın önemli kısımları üzerinde yayılma etkileri olabileceğini” açıkladı. Organizasyon ayrıntılı:

Etkili bir düzenleyici çerçeve, geleneksel finansal faaliyetlere benzer riskler taşıyan kripto varlık faaliyetlerinin aynı düzenleyici sonuçlara tabi olmasını sağlarken, kripto varlıklarının yeni özelliklerini göz önünde bulundurarak, bunların arkasındaki teknolojinin potansiyel faydalarından yararlanmasını sağlamalıdır.

FSB, "Kripto-varlıklar ve piyasalar, hem yerel hem de uluslararası düzeyde oluşturdukları risklerle orantılı olarak etkili düzenleme ve gözetime tabi olmalıdır" dedi.

Ayrıca, finansal istikrar gözlemcisi, kripto hizmet sağlayıcılarının “faaliyet gösterdikleri yargı alanlarındaki mevcut yasal yükümlülüklere her zaman uyumu sağlamalıdır” dedi.

Açıklama şöyle devam ediyor:

FSB, kripto varlıklarının sağlam düzenleme ve denetime tabi olmasını sağlamak için çalışıyor.

Gözlemci, “FSB, Ekim ayında G20 maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine stabilcoinler ve diğer kripto varlıklara yönelik düzenleyici ve denetleyici yaklaşımlar hakkında rapor verecek” dedi.

Şubat ayında FSB, kriptonun finansal istikrar için oluşturduğu riskleri inceleyen bir rapor yayınladı. Raporda, “Kripto-varlık piyasaları hızla gelişiyor ve ölçekleri, yapısal zayıflıkları ve geleneksel finansal sistemle artan bağlantılılıkları nedeniyle küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturabilecekleri bir noktaya ulaşabiliyor” dedi.

Geçen hafta, ABD Hazine Bakanlığı , Mart ayında yayınlanan yürütme emrinde belirtildiği gibi Başkan Joe Biden'a uluslararası katılım için bir kripto çerçevesi sundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ