FTC, antitröst yasalarını ihlal ettiğini öne sürerek Meta'ya dava açtı.

FTC Tarafından VR Fitness Uygulaması Alımı Üzerinden Meta Davası

FTC, antitröst yasalarını ihlal ettiğini öne sürerek Meta'ya dava açtı. Supernatural, büyük sanatçıların müzik parçalarını içeren popüler bir VR fitness uygulamasıdır.

Meta ayrıca Q2 2022 mali sonuçlarını açıkladı ve Reality Labs bölümü bu çeyrekte 2,8 milyar dolar kaybetti.

FTC Tarafından VR Fitness Uygulaması Alımı Üzerinden Meta Davası

Federal Ticaret Komisyonu, Meta'nın VR fitness uygulaması Supernatural'ı satın almasını engellemek için dava açtı. FTC, Meta'nın zirveye ulaşmaya çalıştığına inanıyor.

27 Temmuz'da yayınlanan bir basın açıklamasına göre, Federal Ticaret Komisyonu sosyal medya devi Meta'nın VR fitness uygulaması Supernatural'ı satın almasını engellemek istiyor. FTC, Meta'nın "sanal gerçeklik sektörünün her seviyesinde zaten önemli bir oyuncu" olduğunu söyledi ve alıntı yaptı Oculus Quest, uygulama mağazası, "en başarılı yedi geliştiriciden ve tüm zamanların en çok satan uygulamalarından biri" hakimiyetinin kanıtı olarak.

Sonuç olarak, CEO Mark Zuckerberg'in Supernatural'ı satın almasını ve piyasa kontrolünü satın almasını istemiyor. FTC Rekabet Bürosu Direktör Yardımcısı John Newman, şunları söyledi:

 “Meta, esaslar üzerinde rekabet etmek yerine, zirveye giden yolu satın almaya çalışıyor. Meta zaten en çok satan sanal gerçeklik fitness uygulamasına sahip ve Within'in popüler Supernatural uygulamasıyla daha da yakından rekabet etme yeteneklerine sahipti. Ancak Meta, esasına göre kazanmak yerine piyasa pozisyonunu satın almayı seçti. Bu yasa dışı bir satın almadır ve gerekli tüm önlemleri alacağız.”

Supernatural, Coldplay, Katy Perry ve Lady Gaga gibi büyük sanatçılarla müzik parçaları da dahil olmak üzere egzersiz yapmak için bir VR deneyimi sunan özel bir sanal gerçeklik uygulamasıdır. Şikayet, Supernatural'ı satın alarak Meta'nın rekabeti azaltacağını ve antitröst yasalarını ihlal edeceğini belirtiyor.

Metaverse Bölümü Reality Labs 2,8 Milyar Dolarlık Bir Kayıp Görüyor

Meta ayrıca 2022 için ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Daha önceki çeyreklerde olduğu gibi, sonuçlar şirketin VR ve metaverse stratejilerinin şirkete çok pahalıya mal olduğunu gösteriyor. Şirket, Reality Labs bölümünden bu çeyrekte 2,8 milyar dolar ve bu yıl şimdiye kadar 5,7 milyar dolar kaybetti.

Şirket ayrıca üçüncü çeyrek Reality Labs gelirinin ikinci çeyreğe göre daha düşük olmasını bekliyor ve bu da iyiye işaret değil. Yine de şirket, kaynaklarını etkileşimin geleceği olduğuna inandığı meta veriye dökmeye devam ediyor.

Meta Kayıplardan Etkilenmedi

Meta, son 12 ay içinde metaverse ve NFT'lerle ilgili birçok çaba sarf etti. Bu ayın başlarında Meta, Facebook profillerinde bir NFT vitrin özelliğini etkinleştirdi. Kripto kışı da onu caydırmış gibi görünmüyor, çünkü bu süre zarfında hala NFT sunacağını doğruladı.

Birden fazla büyük teknoloji şirketi metaverse hedeflerini takip ediyor ve kimin zirveye çıkacağını kimse tahmin etmiyor. Geçen yıl çok sayıda patent başvurusu yapıldı ve önümüzdeki birkaç yıl muhtemelen birçok ilgili yayın görecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ