Ülkeler dijital varlık düzenlemesine ayak uyduruyor ve kripto uzmanları hızı artırmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

FTX CEO

Ülkeler dijital varlık düzenlemesine ayak uyduruyor ve kripto uzmanları hızı artırmaları gerektiği konusunda uyarıyor. FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, ABD kurumlarının kripto para endüstrisi üzerinde yargı yetkisi konusunda anlaşamadıklarını ve bunun ilerlemeyi yavaşlattığını söyledi.

Uzmanlar, kripto düzenlemesi konusunda harekete geçmeyen ülkelerin işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Bahamalar merkezli kripto para borsası FTX Başkanı Sam Bankman-Fried, Washington'da bir güç mücadelesi olduğunu ve kriptonun ilerlemesini yavaşlattığını söyledi.

Savaşın merkezinde, uzun süredir dijital varlık endüstrisi üzerinde kontrol için yarışan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve SEC var. Bankman-Fried, kurumların kripto para borsalarının lisanslanmasından kimin sorumlu olduğu konusunda anlaşabilirse önemli ilerleme kaydedilebileceğini söyledi.

Blockworks'e "Bu Tek Başına Sorunun %60'ını Çözebilir" Dedi

1974'te emtia vadeli işlemlerini ve türev ticaretini denetlemek için oluşturulan CFTC, dijital para birimlerini emtia olarak görüyor.

SEC, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve eterin menkul kıymet olmadığını söylese de, bu, ajansın diğer tokenleri  ve ilk dijital para tekliflerini çökertmesini engellemedi, SEC'in kayıtsız bir menkul kıymet teklifi olarak gördüğü bir sermaye artırma aracı.

Kripto savunuculuğu grubu Blockchain Association'ın hükümet işleri direktörü Ron Hammond, bunun sadece ajans düzeyinde bir sorun olmadığını söyledi. Kongre komiteleri, yetki alanlarının nerede olduğunu görmek için yarışıyor ve bireysel milletvekilleri kripto ile ilgili konularda daha güçlü duruşlar alıyor.

Hammond, "Her Şey DC'nin Üzerinde  Şu Anda Daha Çok Bir Güç Kapma Gibi" Dedi

Buna rağmen, her iki partiden Kongre üyelerine bireysel adaylara yaklaşık bir düzine kez maksimum 5.800 $ bağışta bulunan Bankman-Fried, yakın gelecekte bir tür rehberliğin geleceğinden emin.

"Aslında bir yıl öncesine göre daha fazla federal gözetime sahip bir yerde değiliz" dedi. Çok yakında hayata geçirilebilecek somut tekliflerin ciddi olarak değerlendirildiği bir yerdeyiz” dedi.

Endüstri üyeleri, kripto düzenlemesinin dünya çapında da belirsiz göründüğünü söyledi. CoinShares uyum ve düzenleyici işler başkanı Nick Du Cros, “Birçok ülke için işlerin nereye gideceğini görmek için bekliyoruz” dedi. “G7 ve G20 gibi mekanizmalar aracılığıyla büyük ülkeler bir araya geliyor ve bir yol haritasına ve uluslararası standartlara sahipler gibi görünüyor, ancak aynı zamanda iç siyasi baskı olduğunu düşünüyorum  ve o zaman farklı ülkeler arasında farklılıklar yaşamaya başlayabilirsiniz. ”

Du Cros, FTX'in ilk elden karşı karşıya kaldığı bir senaryo olarak, dünya çapında çok farklı politikaların ülkelerin işlerini kaybetme riski anlamına geldiğini söyledi.

Eskiden merkezi Hong Kong'da olan borsa, ABD düzenlemeleri hizmetlerini engellediği için 2020'de ABD merkezli bağlı kuruluşu FTX.US'u başlattı. FTX.US, eyaletin bitlisans politikasının yanı sıra, bir lisans sağlamanın getirdiği uzun onay süreci nedeniyle New York sakinleri tarafından hala kullanılamıyor.

Bankman-Fried, net yönergelerle öne çıkan uluslararası düzenleyicilerin büyük olasılıkla tüm endüstrinin ilerlemesine yardımcı olacağını söyledi.

“Diğer ülkelerin kullanması için bir şablon veriyor ve rekabetçi bir açıdan, yargı bölgelerine kendi çerçevelerini ortaya koymaları için rekabet baskısı yaratıyor” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ