FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, kripto servetinin yüzde 99'unu hayır kurumlarına vermeyi planlıyor.

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried, kripto servetinin yüzde 99'unu hayır kurumlarına vermeyi planlıyor. Niyeti ne kadar iyi görünse de, bazıları onun bu sözünü gerçekten tutup tutmayacağını sorguladı.

Birçok felaket, kripto topluluğunun hayırsever tarafını ortaya çıkardı. Sel ve orman yangınları gibi doğal afetlerden hakim Covid pandemisi ve Rusya-Ukrayna çatışmasına kadar.

Büyük miktarlarda bağış yapan önemli isimlerden biri de otuz yaşındaki Sam Bankman-Fried. FTX kripto borsasının kurucusu ve dünyanın en genç milyarderlerinden biri şimdi daha fazlasını vermeyi planlıyor.

Yakın tarihli bir röportajda Bankman-Fried, temel felsefesini yineledi: 20 milyar dolarlık kripto servetinin çoğunu hayır kurumlarına vermek. Onun için bir şeyler satın almak, olmayanlara yardım etmek kadar önemli değil. Kazancının sadece yüzde 1'i ile veya yılda en az 100.000 dolar ile kalmayı planlıyor .Sadece rahat bir yaşam için yeterli.

Not olarak, kripto yatırımcısı kendini etkili bir fedakar olarak tanımlar. Bu tür kişiler, “başkalarına mümkün olduğunca nasıl fayda sağlayabileceklerini bulmak için delil ve akıl kullanmayı ve bu temelde harekete geçmeyi” savunurlar. Buna göre, Bankman-Fried'in hayırsever eylemleri on yıldan fazla bir süre önce başladı .Bir kripto girişimcisi olma fikri ona çarpmadan çok önce. Daha yakın zamanda, Ukrayna'daki tüm FTX müşterilerine 25$ bağışladı.

Bankman-Fried Kripto Servetinin %99'unu Bağışlayacak

Bankman-Fried, iyi niyetini daha da desteklemek için borsasını ve kripto para birimini tanıtıyor. Yakın zamanda düzenlenen Super Bowl LVI sırasında kriptoyla ilgili oldukça ilginç bir reklam yayınladı. Ayrıca, Aralık ayından bu yana aynı konuda iki kongre oturumuna katılarak kripto endüstrisinin pozitif düzenlemesini aktif olarak savunuyor. Bunun da ötesinde, birkaç Kongre üyesine ve Biden'ın başkanlık kampanyasına bağışta bulundu. Ek olarak, girişimci, ABD e-spor şirketi TSM'ye 210 milyon dolarlık bir yatırım da dahil olmak üzere diğer ilgili şirketlere yatırım yapıyor.

Bankman-Fried'in açıklamaları onu bir tür kripto Robin hood olarak resmediyor . Kapitalist bir toplumda zayıflamış olanlara yardım ediyor. Ancak bu şu soruyu akla getiriyor: Hayırseverler kripto para birimi endüstrisinde başarılı olabilir mi? İkincisi, oldukça fazla sayıda yasadışılıkla ilişkilendirilmiştir. ABD düzenleyicisi Gary Gensler'in sözleriyle, kripto "dolandırıcılık, dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu". Dahası, Bankman-Fried, hayır kurumlarına Super Bowl promosyonunda (yaklaşık 30 milyon dolar) harcanan miktardan ve Miami Heat arenasının 19+ yıllık isim haklarından (135 milyon dolar) daha az bağışta bulundu.

FTX için hedeflerinden biri, onu "dünyadaki en büyük finansal işlem kaynağı" yapmaktır. 344 milyar dolarlık değişim hacmiyle şirket şu anda Şubat ayı itibariyle kripto borsaları arasında üçüncü sırada yer alıyor. Bu, başkalarını, bir dünya kurtarıcının servet biriktirirken yozlaşma olasılığını merak ediyor. Ancak Bankman-Fried, servet kazanmak ve her şeyi bir kenara bırakmak konusunda ikinci bir düşüncesi olmadığını söylüyor. Bu yıl vakıflara 1 milyar dolara kadar bağış yapmayı planlamasının nedeni olarak, gelecekte yaşamı tehdit eden felaketlerin olasılığına ikna olmuş durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ