FTX, Alameda aracılığıyla, Three Arrows Capital ödemelerinde temerrüde düştükten sonra BlockFi ve Voyager Digital'e 750 milyon dolar değerinde kredi limiti sağladı.

FTX CEO

FTX, Alameda aracılığıyla, Three Arrows Capital ödemelerinde temerrüde düştükten sonra BlockFi ve Voyager Digital'e 750 milyon dolar değerinde kredi limiti sağladı. Bankman-Fried, kripto kışında hayatta kalacak bir varlığın adını verdi.

FTX CEO'su ve kurucusu Sam Bankman-Fried'e göre, bazı küçük kripto borsaları zaten iflas etmiş durumda. Ayrıca diğer birçok kripto borsasının yakında başarısız olacağını iddia ediyor. Bankman-Fried, Forbes ile yakın tarihli bir röportajda görüşlerini açıkladı. FTX CEO'su, bu kripto firmalarının çoğunun son iki yıldaki kripto boğa koşusu sırasında pervasızca yatırım yaptığını açıkladı.

Dolayısıyla, mevcut fiyat çöküşü bu firmaların neredeyse tüm yatırımlarını kaybetmelerine neden oldu. Bankman-Fried, bu kripto firmalarının kripto boğa sezonunda çift haneli getiriler sundukları için iflas ettiğini de sözlerine ekledi. Bu nedenle, fiyatlar düşmeye başladığında getiri tekliflerini sürdüremediler. FTX CEO'su, diğer birçok küçük kripto borsasının da sürdürülemez getiriler sundukları için yakında başarısız olacağını tahmin ediyor.

Bankman-Fried, "bazı firmalar çok geride kaldı ve onları durdurmanın bir yolu yok" diye ekledi. FTX CEO'sunun yorumları, BlockFi ve Voyager Digital'e 750 milyon dolarlık kredi limiti teklif ettikten sonra geldi. Three Arrows Capital kredilerini geri ödeyemediği için iki dijital varlık platformu sıkıntılı hale geldi. Bununla birlikte, Bankman-Fried'in neden benzer kredi hatlarını Crypto borç veren Celsius'a genişletmediği açık değil.

Belki Celsius, Bankman-Fried'in çok ileri gitmiş ve geri dönüşü imkansız olarak sınıflandırdığı firmalardan biridir. Popüler ticaret platformu Three Arrows Capital, son zamanlardaki yüksek riskli işlemlerinin başarısız olmasının ardından yakında iflas başvurusunda bulunabilir.

Kurtarma Endişeleri

Kripto şirketlerine karşı esen mevcut iflas fırtınasının üç nedeni var. Birincisi, enflasyon ve faiz oranlarına ilişkin belirsizlik. Diğerleri, geçen ay Terra ağının çökmesi ve Lido stake edilen Ethereum'un sabitlenmesiydi.

Ona göre Bankman-Fried, piyasadaki gerileme gün geçtikçe kötüleşirken şirketinin son kurtarmalarından getiri elde edemeyebileceğini kabul ediyor. Bununla birlikte, tesellinin, kurtarmaların istikrarın korunmasına ve müşterilerin korunmasına yardımcı olması olduğunu söyledi.

Bankman-Fried'in nakit enjeksiyonlarının özgecil hareketler olmadığını belirtmekte fayda var. Endüstri analistleri, onu mevcut kripto pazarında akıllı bir kapitalist olarak görüyor. Kripto piyasasının sağlıklı bir şekilde toparlanmasının ve büyümesinin de servetini belirlediğinin tamamen farkında.

Bu nedenle, FTX'in Voyager ve BlockFi'deki kredi limitlerini öz sermaye hisselerine dönüştürmeye hazırlandığına dair doğrulanmamış raporlar var. FTX, diğer küçük oyuncuları da satın alabilir. Zaten çoğu iflas etme yolunda. Forbes ile yaptığı röportajda Bankman-Fried, FTX'in bu yıl büyük kayıplar açıklayan Coinbase gibi rakiplerine kıyasla kârlı olduğunu yineledi.

Tether Korkuları Temelsiz – Bankman-Fried

Bankman-Fried ayrıca, tether stabilcoinin (USDT) mevcut kripto kışından sağ çıkabilecek bir varlık olduğunu iddia etti. Son birkaç ayda büyük ölçüde istikrarlı kalmasına rağmen, birçok piyasa katılımcısı Tether'in USDT'nin sabit kalmasını sağlamak için yeterli rezervi olduğundan emin değil.

Ancak FTX CEO'su, hiçbir kanıt olmadığı için bu önyargılı USDT görüşlerinin yanlış olduğunu söyledi. Tether CTO'su Paolo Ardoino, yatırımcılara USDT'nin piyasa koşullarından bağımsız olarak sabit seviyesini korumak için yeterli rezervi olduğuna dair kamuoyuna güvence verdi. Ancak, daha geniş kripto pazarını bekleyen daha fazla sefalet var. Mevcut kripto piyasası gerilemesinin nedenine hala bir çözüm yok.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ