Kripto türevleri borsası FTX'in CEO'su Sam Bankman-Fried, Asya ve ABD'deki türev piyasalarının farklı müşteri türlerine hitap ettiğini söyledi.

FTX CEO

Kripto türevleri borsası FTX'in CEO'su Sam Bankman-Fried, Asya ve ABD'deki türev piyasalarının farklı müşteri türlerine hitap ettiğini söyledi.

The Scoop'un bir bölümünde, Bankman-Fried, OKEx ve BitMEX gibi Asya'daki türev borsalarının perakende tüccarlara giriş için daha verimli bir sürece sahip olduğunu açıklarken, ABD pazarının CME Grubu gibi düzenlenmiş borsalar tarafından domine edildiğini ve geleneksel Wall Street için daha uygun olduğunu açıkladı.

Perakende tüccarların çok kısa bir sürede bir borsaya kurmayı beklediklerini söyledi ve ABD'nin bunu başarmak için mücadele ettiği birçok düzenlenmiş borsa söz konusu. Kullanıcıların, bir hesap oluşturmak için önce birkaç aracıdan geçmesi gerekiyor. Daha sonra ticarete başlamadan önce banka havalelerinin geçmesi için birkaç gün beklemeleri gerekiyor.

“İlk ticaretini yapmaya çalışan bir kişinin bakış açısından çok ilginç görünüyor. Pek çok Asya borsalarında, URL'ye gittiğiniz ve beş dakika içinde bir hesabınız olduğu bir felsefe var. KYC yaptığınız ölçüde, bunun büyük bir kısmını yarım saat içinde yapabilirsiniz ve sonra paranızı bir saat içinde oraya götürebilirsiniz ve ardından tam olarak aynı kurulumla çalışırsınız.”

Diğer taraftan, düzenli kripto tüccarları bu adımları hızlı bir şekilde tıklayabilirken, büyük şirketler bu sürece alışkın değiller ve bu Asya borsalarında gereken özeni göstermek için ek zaman ve enerji harcamak zorundalar.

Örneğin Goldman Sachs gibi kurumlar OKEx'te bir Bitcoin vadeli işlemler  ile ticaret yapmak istiyorlarsa, OKEx sistemlerinin nasıl çalıştığını, fonlarını kimin elinde tutacağını, API'ye nasıl bağlanacağını vb. bilmeleri gerekiyor.

“Bazı kısımları oldukça riskli. Bir CME ürünü ile ticaret yapmak istiyorsanız, zaten her büyük geleneksel borsaya bağlı bir hesaptaki takas şirketleriniz olarak Merrill Lynch veya JP Morgan ile 15 milyon doların üstüne oturmuşsunuz demektir.”

Dahası, eğer kurumlar yeni bir CME ürünü ile ticaret yapmak istiyorlarsa, ürünü sadece kendi listelerine ekleyebilir ve diğer her şeyi işlemek için kullandıkları bir banka hesabında aynı sermaye potunu kullanarak ticaret yapabilirler.

Özetle, Bankman-Fried'e göre, iki pazarın iki farklı kullanıcıya hizmet etmesi amaçlanıyor.

 “Yapılardan biri, kripto yerli tüccarların ve perakende tüccarların hızlı bir şekilde faaliyete geçmesi için çok tasarlanmış, diğeri ise Wall Street kurumlarının kolayca ve görünüşte güvenli bir şekilde arayüz oluşturabilmesi için çok tasarlanmış durumda.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ