Daha çok SBF olarak bilinen FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, kripto paranın uçsuz bucaksız düşüşünden Federal Rezerv'i sorumlu tutuyor. Teknoloji girişimcisi NPR'ye “Bunun temel itici gücü Fed oldu” dedi.

FTX CEO

Kripto dünyası büyük bir düşüşle karşı karşıya kalırken, devam eden bir suçlama oyunu var gibi görünüyor. Dahası, kripto dünyasının büyük bir kısmı düşüşten Federal Rezerv'in sorumlu olduğuna inanıyor. Özellikle, Fed enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltiyor. SBF'nin, "Bu risk beklentilerinin yeniden ayarlanmasına yol açtı" dedi.

Ancak, şaşırtıcı bir şekilde, FTX'in Celsius'a saldıran konsorsiyumun bir parçası olduğunu söyleyerek, bu durumdan SBF'nin kendisinin sorumlu olduğuna inanan başka bir insan kategorisi daha var. Ancak SBF, yalnızca ekosistemdekilere yardım etmek istediklerini belirterek bu iddialara yanıt verdi.

Bu kesinlikle yanlış. Ekosistemde elimizden gelenlere yardım etmek istiyoruz ve onları incitmekle ilgilenmiyoruz, bu sadece bize ve tüm ekosisteme zarar veriyor.

Bu açıklamalar kripto alanında olabilecek en kötü zamanda geliyor. Şu anda, en değerli kripto olan Bitcoin, 17 bin dolara kadar düştü. Bitcoin, geçtiğimiz Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara ulaşmıştı.

2021'de kripto, kazançlı yatırım seçenekleriyle her yerden yatırımcıları kendine çekerek iyi performans gösteriyordu. FTX'in komedyen Larry David'in oynadığı ve büyük bir hit olduğu ortaya çıkan bir süper kase reklamı bile vardı.

Ancak, sadece birkaç ay içinde kriptoya yönelen bu genç yatırımcıların çoğu beş parasız kaldı. Geçen haftanın başlarında, kripto borç veren Babel, olağandışı likidite baskıları nedeniyle kripto para biriminin itfasını ve geri çekilmesini askıya aldı. Babel'in askıya alınması, Celsius Network'ün aynı hafta başlarında para çekme işlemlerini dondurmasını doğrudan takip etti . Bu arada, Crypto hedge fonu 3AC de kendi krizini yaşıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ