ABD Adalet Bakanlığı, el konulan varlıkların kara para aklama ve elektronik dolandırıcılığı içeren suçları ihlal eden bir mülk oluşturduğunu söyledi.

FTX: DOJ, Yöneticilerden ve Sam-Bankman Fried

ABD Adalet Bakanlığı, el konulan varlıkların kara para aklama ve elektronik dolandırıcılığı içeren suçları ihlal eden bir mülk oluşturduğunu söyledi.
Adalet Bakanlığı, FTX ile yakından bağlantılı olan Silvergate gibi bir dizi bankanın varlıklarına el koyma sürecinde.

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) 400 milyon dolar değerindeki Robinhood hisselerine (NASDAQ: HOOD) el koyarken, kripto borsası FTX'in gözden düşmüş kurucusu San Bankman-Fried için sorunlar artmaya devam ediyor.

Geçen hafta 6 Ocak'ta açılan mahkeme, SBF ve FTX'in kurucu ortağı Garry Wang'ın Robinhood hisselerinin mülkiyetini elinde tutamayacağını kaydetti. New Jersey iflas mahkemesine sunulan belge, Adalet Bakanlığının Robinhood'un yaklaşık yarım milyar dolar değerindeki 55.273.469 hissesine el koyduğunu ortaya koyuyor.

Bu, SBF ve Wang'ın bir holding şirketi olan ED&F Man Capital Markets'ten ele geçirilen 20.746.713,67 $'a ek olarak yapıldı. Ayrıca, mahkeme belgesinde, elektronik dolandırıcılık ve kara para aklamayı içeren suçların "el konulan Varlıkların ihlallere karışan malları oluşturduğu" yazıyor.

Artık yeni CEO'su John Ray III tarafından yönetilen FTX, geçen ay yargıçtan hisseyi dondurmasını talep etti. Sam Bankman-Fried, yasal ücretlerini ödemek için bu fonların bir kısmına ihtiyacı olacağını belirterek bu harekete tamamen karşı çıktı.

Aralık 2022'de, New York'un Güney Bölgesi'ndeki büyük bir jüri, SBF'yi emtia dolandırıcılığı, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve kampanya finansmanı ihlalleri suçları işlemekle suçlayan sekiz maddelik iddianamesini sundu. Belgede, Adalet Bakanlığı şunları kaydetti:

Hükümet, kanıtların Bankman-Fried'in FTX müşterilerini kendi hesabına yatırım yapmak ve açıklanmayan girişim yatırımları yapmak da dahil olmak üzere kişisel kullanımı için fonlarını zimmetine geçirerek dolandırdığını göstermesini bekliyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Daha Fazla Varlığa El Koymayı İstiyor

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), şirket iflas başvurusunda bulunduğundan beri FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'in peşine düşüyor.

Geçen hafta, DOJ zaten SBF'nin varlıklarına el koyma hamlesine devam edeceklerini ima etmişti. Adalet Bakanlığı avukatı Seth Shapiro, "Bu varlıkların iflas masasında mülk olmadığına inanıyoruz" dedi.

Shapiro ayrıca, Adalet Bakanlığı'nın FTX ile yakından ilişkili bir borç veren olan Silvergate gibi bir dizi bankanın varlıklarına el koyma sürecinde olduğunu da sözlerine ekledi. Bu varlıkların daha sonra hukuki veya cezai müsadere işlemlerine tabi tutulabileceğini de sözlerine ekledi.

DoJ bu büyük meblağı ele geçirirken, SBF'nin şu anda sahip olmadığı ne var? Kasım ayında iflas başvurusunda bulunan SBF, banka hesabında yalnızca 100.000 doları kaldığını söyledi. Pekala, son nöbet onun büyük varlıklarına erişimini engelliyor.

FTX'in çöküşünden muzdarip olan birçok işletme paralarını talep ettiğinden, SBF için işler muhtemelen daha da kötüleşecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ