FDIC'ye göre, FTX US ve diğer şirketler, sundukları belirli kripto para birimi ürün veya hizmetlerinin FDIC tarafından sigortalandığını iddia etti.

FTX, FDIC Ürünleri Hakkında Yanıltıcı Açıklamalar Yapıyor

FDIC'ye göre, FTX US ve diğer şirketler, sundukları belirli kripto para birimi ürün veya hizmetlerinin FDIC tarafından sigortalandığını iddia etti.

Hatta bu şirketlerden biri, Federal Mevduat Sigortası Yasası (FDI Yasası) uyarınca tamamen yasaklanmış bir faaliyet olan "FDIC ile bir bağlantı veya onun tarafından onaylandığını düşündüren" bir alan adını sahtekarlıkla kaydettirdi. Web sitesi, bir kripto para birimi hizmet sağlayıcısı da dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunan bir web sitesine yönlendirilir.

FDICCrypto.com'un sunduğu "kripto hizmetlerinden" biri, fiziksel kripto faturalarını içerir.

FDIC'ye göre, FTX US ve bağlı kuruluşları, "doğrudan veya ima yoluyla FTX US'nin mevduat sigortası statüsüne ilişkin yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunarak" FDIC yasalarını ihlal etmiş olabilir.

Görünüşe göre, 20 Temmuz 2022'de FTX ABD Başkanı Brett Harrison, resmi hesabında, şirket çalışanlarından gelen doğrudan mevduatların bireysel FDIC sigortalı banka hesaplarında tutulduğunu tweetledi. FDIC tarafından alıntılanan aynı sözleri şöyleydi:

"İşveren FTX ABD'ye doğrudan mevduat yatırır, kullanıcıya özel olarak adlandırılan FDIC sigortalı banka hesaplarında tutulur"."Hisseler, FDIC sigortalı ve SIPC sigortalı aracılık hesaplarında tutulur."

Ayrıca FDIC, FTX.US'un SmartAsset.com web sitesinde ve CryptoSec.Info'da kendisini “FDIC sigortalı” bir kripto para borsası olarak gösterdiğini belirtti.

Brett Harrison: "FDIC ile doğrudan çalışmaktan mutluyum."

FDIC, herhangi bir aracılık hesabını sigortalamadığını ve hisse senetlerini veya kripto para birimlerini kapsamadığını açıkladı. Bu nedenle, FTX US tarafından ilan edilen bilgiler tamamen yanlıştır ve FDIC'nin adını kötüye kullanmaları nedeniyle borsaya karşı yasal işlem yapmalarına izin verir.

Bu nedenle, FTX US'nin, FDIC'ye taleplere uyduğunu ve FDIC ile ilişkili tüm materyalleri kaldırmak için her türlü çabayı gösterdiğini belirten yazılı bir mektup sağlamak için bildirimin yayınlanmasından sonra 15 iş günü vardır. Borsa talebe uymazsa, daha fazla yasal işlemle karşı karşıya kalabilir.

Benzer şekilde Cryptonews.com, Coinbase, Gemini ve eToro gibi kripto para borsalarının FDIC tarafından düzenlenip sigortalandıklarını belirten yanlış incelemeleri yayınladığı için FDIC'den bir durdurma ve vazgeçme mektubu aldı.

FTX ABD Başkanı Brett Harrison bugün tweeti kendisinin yazdığını kabul etti ve FDIC tarafından talep edildikten sonra sildiğini açıkladı. Harrison daha sonra FTX ABD'nin iyi niyetle hareket ettiğini saydı ve borsanın ABD düzenleyicileriyle el ele çalışma yükümlülüğünün altını çizdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ