Birden fazla rapora göre, FTX korsanı çalınan FTX fonlarının (30.000 ETH) büyük bir bölümünü Bitcoin'e dönüştürdü.

FTX Korsanı ETH Satmaya Başladığında Ethereum %8 Düştü – Fiyat 800$

Birden fazla rapora göre, FTX korsanı çalınan FTX fonlarının (30.000 ETH) büyük bir bölümünü Bitcoin'e dönüştürdü.
Daha geniş piyasa düzeltmesi, ETH'nin fiyatındaki düşüşe neden olan ek bir faktördür.
Ethereum, FTX borsasının hacker'ının ETH varlıklarının bir kısmını elden çıkarmasından sonra Pazar günü aşırı satış baskısına girdi. Hareket, token fiyatını yüzde 8,09 oranında düşürdü, şu anda bu yazı yazılırken 1.126 dolardan işlem görüyor.

Güç durumdaki kripto borsası FTX'ten 600 milyon dolar çalan hacker'ın çalınan ETH zulasını Bitcoin'e çevirdiği haberinin ardından Ethereum'un fiyatı keskin bir şekilde düştü. Raporlar, hacker'ın geçen hafta boyunca tüm stablecoin'leri ETH'ye çevirdiğini ve toplam birikmiş değerin 288 milyon dolar olduğu tahmin edildiğini gösteriyor.

Bir kripto gazetecisi olan Colin Wu'ya göre, Etherscan'den alınan verilere atıfta bulunarak, izlenen faaliyetler, bilgisayar korsanının büyük miktarda Ethereum tokenını Bitcoin'e dönüştürdüğünü gösteriyor. 30.000'e yakın ETH zaten BTC'ye dönüştürüldü ve bu da yaklaşık 1.070 BTC'nin BTC ekosistemine taşınmasıyla sonuçlandı. Ayrıca, düzenleyiciler FTX iflasının tetiklediği hasarı değerlendirmeye devam ederken, son olay Ethereum ağına bir başka yakın enkaz getirdi.

FTX şu anda bir avuç alacaklısına 3,1 milyar dolardan fazla borçlu ve borsa muazzam borcu telafi etmenin bir yolunu bulamıyor. Buna ek olarak, kripto topluluğunda, daha geniş piyasa krizinin ortasında daha fazla borsanın çökeceğine dair artan bir endişe var.

Geçen hafta, başka bir kripto borç veren BlockFi'nin iflas talebinde bulunacağına dair raporlar ortaya çıktı. Buna göre, FTX krizinin etkisi, sektörün daha önce hayal ettiğinden daha geniş kapsamlı bir etkiye sahip.

MIT Kriptoekonomi Laboratuvarı'nın kurucusu Christian Catalini, Bloomberg TV ile yaptığı bir röportajda, "mevcut FTX skandalı, kripto endüstrisinin neden acil düzenleyici netlik ve çerçeveye ihtiyaç duyduğunu bir kez daha gündeme getirdi" dedi.

Yeni madeni paraların basılmasıyla ilgili devam eden yutturmaca ve beraberindeki spekülasyonların, tüketicilerin sorunlarını çözebilecek gerçek kripto kullanım durumları geliştirme ihtiyacında bir kesinti yarattığını da sözlerine ekledi.

Ethereum 1.000 Doların Altına Mı Düşüyor?

Performans açısından, mevcut ETH fiyat düzeltmesi, ikinci en büyük kripto varlığını oldukça düşük performans gösteren Bitcoin'in altına itti. Sonuç olarak, daha geniş kripto piyasası değeri yüzde 5,6 düştü ve 800 milyar doların altına kaydı. Ethereum yüzde 8 oranında düşerken, Bitcoin bir mil ilerleyemedi.

Önde gelen dijital varlık yaklaşık yüzde 3 oranında düzeltme yaptı ve şu anda 16.000 dolar civarında işlem görüyor. Birkaç hafta önce, ETH beklentilerin altında performans gösteriyordu ve Birleşmenin tamamlanmasına rağmen performans açısından Bitcoin'i geçemedi.

Sektör uzmanları, mevcut piyasa durumunun muhtemelen Ethereum fiyatını 1.000 doların altına çekeceğine inanıyor. Ancak, düşük performans gösteren sadece Ethereum değil. İlk on altcoinin tümü de yüzde 5-10 düşüşlere tanık oldu.

Ethereum tanklarının fiyatı olarak Whale Alert'ten alınan veriler, kripto Balinalarının bazı borsalardan yaklaşık 400.000 ETH taşıdığını gösteriyor. Balinalar, fiyat tekrar yükselmeden önce ETH'nin fiyatındaki düşüşü daha fazla biriktirmek için kullanıyor olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ