Zincir üstü veriler, Alameda Research'e ait kripto cüzdanının birkaç ERC20 tokenini Tether'in USDT stablecoin'i ile takas ettiğini ortaya koyuyor.

FTX

Zincir üstü veriler, Alameda Research'e ait kripto cüzdanının birkaç ERC20 tokenini Tether'in USDT stablecoin'i ile takas ettiğini ortaya koyuyor.
Kripto topluluğundaki birçok kişi, bunu Sam Bankman-Fried hakkında şüphe uyandıran içeriden bir iş olarak adlandırıyor.
Gözden düşmüş FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'in kefaletle serbest bırakılmasından sadece birkaç gün sonra, iflas etmiş ticaret şirketi Alameda Research'e ait kripto cüzdanları birkaç fon aktarıyordu.
Alameda'nın cüzdanına son zamanlarda gerçekleşen bu para transferi, topluluk üyeleri arasında merak uyandırdı. 27 Aralık Salı günü geç saatlerde Alameda'ya ait birkaç cüzdan, birkaç farklı kripto para birimini takas ederek canlandı.
Alameda cüzdanları, Ethereum tabanlı ERC20 tokenlerini ETH ve Tether (USDT) ile takas ederken görüldü ve ardından ETH ve USDT, anlık değiştiriciler ve karıştırıcılar aracılığıyla finanse edildi. Kripto araştırma firması Arkham Intelligence, Alameda cüzdanının birkaç saat içinde yaklaşık 1,7 milyon dolar değerinde token sattığını bildiren bazı zincir içi verilere atıfta bulundu.

Zincir içi verilere göre, Dai (DAI), Curve (CRV), USD Coin (USDC), Convex (CVX) ve Ether (ETH) gibi birkaç Ethereum tabanlı token, birkaç cüzdandan yalnızca iki cüzdanda birleşiyor. ve daha sonra Tether'in USDT stablecoin'leri için daha fazla satıldı.

Başka bir zincir üstü analist ZachXBT, Alameda cüzdanının sonunda ChangeNow ve FixedFloat gibi merkezi olmayan borsalar aracılığıyla Bitcoin (BTC) için para takas ettiğini de tespit etti.

Fonlar BTC için takas ediliyor

bc1q67r2dc46ve66pe2qr9smaz5ktzefehugky5sv6
bc1qk4mnz4qkh9vfcm95z6ww9czhzjsknjr8s457mg
bc1qwx3herf245w6k9ljjfgdsngtvjsp3qs6znp8dd
bc1q7p22k0ly0pmy04ermzu76uyylveehu9cusrcnp pic.twitter.com/ueYLjQOalZ

— ZachXBT (@zachxbt) 28 Aralık 2022

Arkham Intelligence'ın verilerine göre, Alameda Research hala 112 milyon dolar değerinde farklı kripto para birimine sahip. Bu, Kasım ortasına kadar tutulan 140 milyon dolardan daha düşük. Kripto topluluğu, en son para transferinin kripto cüzdanlarında kalan her şeyi toplayacağından endişe duymaya devam ediyor. Birçoğu, fon takas modelinin bir sömürücü işi gibi göründüğüne inanıyor.

FTX Kurucusu Sam Bankman-Fried Hakkında Yükselen Şüpheler

Gözden düşmüş FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'in sabıka geçmişine bakıldığında, birçok kişi bunun kripto cüzdanlarında kalanları almanın içeriden birinin işi olabileceğinden şüpheleniyor. Birkaç kişi onun kefalet koşullarını sorguladı ve SBF'ye neden internet erişimi verildiğini soruyor.

Kullanıcılardan biri şöyle yazdı: “Sam umutsuzca parayı dışarı aktarmaya çalışıyor. neden kefalet şartı bilgisayar/internet erişimi olmamasını içermiyor?” Kripto borsası FTX'in Kasım ayı başlarında iflas başvurusunda bulunmasından bir gün sonra, borsa 400 milyon dolarlık büyük bir saldırıya uğradı. O zamanlar, içeriden bir iş olasılığını öne süren ve Sam Bankman Fried'i parmakla gösteren birçok soru gündeme geldi.

Son ayrıntılara göre, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), devasa FTX hack'iyle ilgili bir soruşturma başlattı. Konuya yakın kaynaklar, soruşturmayı ABD Adalet Bakanlığı icra ekibinin yürüttüğünü söyledi. Ayrıca, Bloomberg'in haberine göre Manhattan federal savcılarıyla da birlikte çalışıyorlar.

Son mahkeme belgeleri ayrıca Sam Bankman Fried'in daha fazla kötü şöhrete sahip olduğunu ortaya koyuyor. Raporlara göre SBF, ticaret uygulaması Robinhood Markets'te hisse satın almak için Alameda Research'ten 550 milyon dolar borç aldı. Ayrıca, SBF ve FTX kurucu ortağı Gary Wang, Emergent Fidelity Technologies Ltd.'yi aktifleştirmek için bu meblağı birlikte ödünç aldılar. Daha sonra, bu paravan şirket aracılığıyla Robinhood'ın %7,6 hissesini satın aldılar.

Üç taraf – Kripto borç veren BlockFi, FTX Group ve Bankman-Fried – şimdi Robinhood (HOOD) hissesi üzerinde hak iddia ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ