G-20 mali düzenleyicisi, tüm uluslara hizmet edebilecek bir kripto düzenleyici çerçeve üzerinde çalışıyor.

G20 Bekçisi Ekim Ayı İçin Kripto Düzenlemesi Hazırlıyor

 G-20 mali düzenleyicisi, tüm uluslara hizmet edebilecek bir kripto düzenleyici çerçeve üzerinde çalışıyor. FSB, mevcut kripto kışı nedeniyle raporunu hızlandırmak ve raporun yayınlanması için belirli bir tarih vermek zorunda kaldı.

11 Temmuz'da finansal istikrar, kripto düzenleme önerilerini ne zaman sunacağına ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. FSB, G-20'nin mali bekçisidir. Bu üst düzey ekonomiler bir araya geldiğinde, FSB tekliflerini Ekim ayına kadar G-20'ye sunacak.

FSB Raporunun Sunumu Ekim Ayına Kadar Olacak

FSB'nin birincil sorumluluklarından biri, dünya çapındaki finansal sistemleri izlemek ve iyileştirmeler veya değişiklikler önermektir. G-20, bekçi köpeğini yeni varlık sınıflarını (stablecoin'ler dahil kripto para birimleri gibi) düzenlemek için bir çerçeve geliştirmekle görevlendirdi. G-20'nin basın açıklamasının bir kısmı, kuruluşun tüm ülkeler arasında düzenleyici ve denetleyici tutarlılığı teşvik etmeyi ve sağlamayı amaçladığını belirtiyor.

Ayrıca, kriptolar ve bunların altında yatan teknolojiler blockchain teknolojisi gibi daha yeni teknolojiler için önyargısız politikalar geliştirmeye devam edecektir. Ancak, bu politikalara tek tip bir faaliyet, risk ve düzenleme ilkesi rehberlik etmektedir. G-20 finansal gözlemcisi, kripto varlıklarının ve stablecoin'lerin hızla geliştiğini kabul etti.

Bununla birlikte, piyasadaki mevcut gerilemenin, başta kısa vadeli fonlama piyasaları olmak üzere geleneksel finans sistemlerinin bazı yönlerini olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Bu nedenle FSB, kripto ve geleneksel finans piyasalarının aynı düzenleyici politikalar altında çalışması gerektiğini önerdi. FSB ayrıca yetkililerin kripto varlıklarının geleneksel finans sistemlerine getirdiği daha yeni boyutları atmaması gerektiğini belirtti.

Ayrıca, ulusal düzenleyicilerin bu kripto varlıklarının arkasındaki teknolojiyi eleştirel olarak değerlendirmesi gerektiğini öne sürdü. FSB, kripto varlıklarının düzenlenmesi ve denetiminin, yerel veya evrensel düzeyde oluşturdukları risklerle uyumlu olması gerektiğini açıkladı. Ek olarak, kripto varlık sağlayıcıları, faaliyet alanları dahilinde her zaman mevcut yasal çerçevelere uymak zorundadır.

FSB, bu yıl Ekim ayında yapılması planlanan G-20 konferansında “kripto varlıklarının ve sabit paraların düzenlenmesi ve denetimine ilişkin tavsiyeler” başlıklı makalesini sunacak. Toplantıya G-20 merkez bankası başkanları ve maliye bakanları katılacak. Bu yılın başlarında, G-20 düzenleyicisi, kriptoların geleneksel finans sistemlerinin istikrarı için bir risk olup olmadığına dair bir rapor yayınladı.

Kripto Piyasası Üzerinde Daha Fazla İnceleme

Rapor, kripto piyasasının dünya çapında finansal istikrar için bir risk oluşturacak kadar büyük ölçeklenebileceği sonucuna vardı. Rapor, kriptoların yapısal olarak dengeli olmadıkları ve geleneksel finans piyasasıyla bağlantılı oldukları için bu riskleri oluşturduğunu açıkladı. Diğer yetkililer yavaş yavaş kripto düzenleyici çerçevelerini geliştiriyorlar.

Geçen ay, Avrupa Birliği, kripto varlık düzenlemesindeki  MiCA piyasalar kapsamındaki kripto düzenlemesiyle ilgili ayrıntıları kesinleştirdi. Yılın başlarında, ABD Başkanı  Joe Biden, ABD düzenleyicilerine ülkedeki kripto varlıkları için düzenleyici bir çerçeve geliştirmelerini zorunlu kılan bir yürütme emri çıkardı. Geçen hafta, ABD Hazine departmanı önerilen kripto düzenleyici çerçevesini cumhurbaşkanına sundu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ