G20 toplantısında sınır ötesi transferler ve stablecoin düzenlemesi de dahil olmak üzere birçok konu ele alındı.

G20 Ülkeleri, Sınır Ötesi Koordinasyon ve Stablecoin Düzenlemesi İhtiyacını Onayladı

  G20 toplantısında sınır ötesi transferler ve stablecoin düzenlemesi de dahil olmak üzere birçok konu ele alındı. Ülkeler finansal istikrarı sağlamak için birlikte çalışmak istiyor.

Stablecoin'ler ve sınır ötesi transferler, birçok ülke için uzun süredir düzenleme gündeminin bir parçası olmuştur.

G20 Ülkeleri, Sınır Ötesi Koordinasyon ve Stablecoin Düzenlemesi İhtiyacını Onayladı

G20 ülkelerinden Maliye Bakanları ve Merkez Bankası yöneticileri, yakın tarihli bir toplantıda sınır ötesi işbirliği ve stablecoin düzenlemesine duyulan ihtiyaç hakkında konuştular.

G20 ülkelerinden resmi rakamlar, sınır ötesi koordinasyon ve stabilcoin düzenlemesinin gerekli olduğunu söyleyerek kripto piyasası için sıklıkla lanse edilen bir eylemi doğruladı. G20 toplantısı 15-16 Temmuz'da Endonezya'da gerçekleşti ve Merkez Bankası Başkanları ve Maliye Bakanları, son aylarda önemli bir tartışma konusu haline gelen işbirliği ihtiyacı konusunda iki katına çıktı.

Toplantıda pandemi sonrası, Ukrayna'daki savaş, tedarik zinciri gıda ve enerji sorunları ve yüksek enflasyon oranları da dahil olmak üzere mevcut jeopolitik iklimle ilgili konular ele alındı. Sınır ötesi işbirliği ve stablecoin düzenlemesi ile ilgili olarak, kamuoyu açıklamaları şunları söyledi:

“Bütün taraflar, sınır ötesi sızıntıları önlemeye ve küresel finansal istikrarı korumaya odaklanarak ilgili uluslararası standartların uygulanmasında koordinasyonun güçlendirilmesini destekliyor. Tüm taraflar, 'G20 Sınır Ötesi Ödeme Yol Haritası'nın devam eden uygulamasını destekliyor, sınır ötesi koordinasyonu güçlendirmeyi kabul ediyor ve sabit paralar gibi çeşitli kripto varlık türlerini sıkı bir şekilde denetlemeye devam ediyor.”

Toplantıda hazır bulunanlar arasında Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, Çin'in dönüşümsel bir mali politika çerçevesine yakından dahil olacağını söyledi. Çin, ekonomisinin önemli bir parçası olan kendi Merkez Bankası Dijital Para birimi olan Dijital Yuan'ı yapmaya hevesli.

Gang ayrıca ülke ekonomisinin aşağı yönlü ekonomik baskıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Çin, 2022'nin ikinci çeyreğinde %0,4 büyüyerek çeyreklik yavaş ekonomik büyümesini yaşadı. Diğer birçok ülke gibi, o da pandeminin ardından boğuşuyor.

Kripto piyasası, hem perakende yatırımcılar hem de finansal kurumlar varlık sınıfına yoğun ilgi gösterdikleri için artık iyi ve gerçekten ana akımda. El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi bazı ülkeler bunu ekonomilerine bile soktu.

Kriptonun artan etkisi, milletvekillerini hızlı hareket etmeye teşvik etti. Stablecoin'ler ve CBDC'lerin piyasaya sürülmesi, gündemlerin kilit parçaları haline geldi. ABD Hazinesinden olanlar da dahil olmak üzere birçok yetkili bu konuda konuştu.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Phillip Lowe, CBDC'ler yerine düzenlenmiş özel tokenleri  tercih ettiğini söyleyecek kadar ileri gitti. Yakın tarihli bir Uluslararası Ödemeler Bankası anketi, merkez bankalarının %90'ının CBDC'leri düşündüğünü ortaya koyduğunda, çoğu merkez bankası yöneticisinin aldığı pozisyon bu değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ