G7 Ülkelerinin Maliye Bakanları, Merkez Bankası Dijital Para birimleri (CBDC'ler) için 13 kamu politikası ilkesi üzerinde anlaşmaya varmıştır.

G7 Ülkelerinin Maliye Bakanları, Merkez Bankası Dijital Para birimleri (CBDC'ler) için 13 kamu politikası ilkesi üzerinde anlaşmaya varmıştır.

G7 ülkelerinin finans liderleri, dünyanın önde gelen ekonomilerinde CBDC'lerin daha fazla benimsenmesinin önünü açabilecek bir hareketle Merkez Bankası Dijital Para birimleri (CBDC'ler) için 13 kamu politikası ilkesi üzerinde anlaşmaya varmışlardır. ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, kamu politikası ilkeleri şeffaflık, sağlam ekonomik yönetişim ve hukukun üstünlüğüne saygı temeline oturacak.

Politikalar, Perakende Amaçlı Yenilik ve Gelişmeyi Teşvik Etmek İçin Tasarlanmıştır

Politikalar, perakende amaçlı yeni dijital para birimlerinin geliştirilmesini ve inovasyonu teşvik etmek için tasarlanmıştır. Ortak bir açıklamada, G7 genelindeki üst düzey finans ve Merkez Bankası yetkilileri, paradaki inovasyonun fayda sağlayabileceğini söyledi. Bununla birlikte, potansiyel daha geniş kamu politikası serpintileriyle başa çıkmak için bunların düzenleme ile yumuşatılması gerekir. Yetkililer, "Dijital para ve ödemelerdeki yenilik, önemli faydalar sağlama potansiyeline sahip ancak aynı zamanda önemli kamu politikası ve düzenleyici sorunları da gündeme getiriyor" dedi.

Yetkililer, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin Nihayetinde Nakit Paranın Yanında Duracağını Söyledi

Yetkililer ortak açıklamada, "Bu konularda güçlü uluslararası koordinasyon ve işbirliği, kamu ve özel sektör inovasyonunun yerel ve sınır ötesi faydalar sağlarken kullanıcılar ve daha geniş finansal sistem için güvenli olmasını sağlamaya yardımcı oluyor" dedi. Yorumlar, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın liderliğinde Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nu bir araya getiren bir dizi toplantının parçası olarak Washington'da finans yetkililerinin şahsen yaptığı bir toplantının ardından geldi. Yetkililer yaptıkları açıklamada, merkez bankası dijital para birimlerinin nihayetinde nakitin yanında duracağını ve ödemelerin dijital ve verimli bir şekilde ödenmesi için güvenli ve likit bir alternatif sunacağını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ