G7'nin finans liderleri, CBDC'lerin nakdi tamamlayacağı ve para sistemine zarar vermemesi gerektiği konusunda hem fikirler.

G7

G7'nin finans liderleri, CBDC'lerin nakdi tamamlayacağı ve para sistemine zarar vermemesi gerektiği konusunda hem fikirler.

Yedi ileri ekonomik ülke grubu, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) tartışarak, "zarar vermemeleri" ve katı standartları karşılamaları gerektiği sonucuna vardı. G7'nin finans liderleri, CBDC'leri tartışmak için 13 Ekim'de Washington'da bir araya geldi ve bunların uygulanmasına ilişkin 13 kamu politikası ilkesini onayladı. Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve ABD'den oluşan G7, yeni başlatılan CBDC'lerin Merkez Bankasının finansal istikrarı koruma yeteneğine "zarar vermemesi" gerektiğini belirtti.

 "Güçlü Uluslararası İşbirliği, Yerel ve Sınır Ötesi Faydalar Sağlayacaktır."

 G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankacıları ortak bir açıklamada şunları söyledi: “Bu konularda güçlü uluslararası koordinasyon ve işbirliği, kamu ve özel sektör inovasyonunun kullanıcılar ve daha geniş finansal sistem için güvenli olurken yurt içi ve sınır ötesi faydalar sağlamasını sağlamaya yardımcı oluyor. ” CBDC'lerin nakdi tamamlayacağını ve likit, güvenli ödeme varlıkları gibi davranacağını ve mevcut ödeme sistemlerini sabitleyeceğini ekledi. G7 liderleri, dijital para birimlerinin enerji açısından verimli olması ve sınır ötesi temelde tamamen birlikte çalışabilir olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir G7 Ülkesi Henüz Bir CBDC Yayınlamadı

G7 ülkelerinden liderler, “uluslararası parasal ve finansal sisteme zararlı yayılmaları” en aza indirme sorumluluğunu paylaştıklarını belirttiler. Açıklamada, CBDC ihracı “şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetişim için uzun süredir devam eden kamu taahhütlerine dayanmalıdır” diye devam etti. Bir G7 ülkesi henüz bir CBDC yayınlamadı, ancak Birleşik Krallık gibi bazıları aktif olarak teknoloji ve ekonomik etkileri araştırıyor. G20 liderleri de yasal, düzenleyici ve gözetim gerekliliklerini karşılamadan hiçbir küresel stabilcoin projesinin faaliyete başlamaması gerektiğini belirten benzer bir açıklama yaptı. Yorumlar, finans liderleri ve merkez bankacıları için kırmızı bayraklar çıkaran Facebook'un planlanan Diem kripto para birimi hakkında olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ