Gana Merkez Bankası, kendi dijital para birimini çıkarıyor.

Gana Merkez Bankası

Gana Merkez Bankası, merkez bankası destekli dijital para birimini çıkarmayı düşünmektedir. Afrika ülkesinin merkez bankası, elektronik ödeme sistemindeki büyümeyi tamamlamak için dijital para birimi konusunu masaya yatırdı.

Gana Bankası pilot bir projeye başlayacak ve yakın gelecekte, Gana'nın resmi para birimi olan Cedinin dijital versiyonunu yayınlayabileceği düşünülmektedir. Gana Banka valisi Ernest Addison, haberi Salı günü yapılan yıllık bir bankacılık konferansında, bankanın bir dijital para pilotu projesini araştırmak için “kilit paydaşlarla” tartışmakta olduğunu açıkladı.

Gana yakın gelecekte bir e-cedi yayınlayacak

Vali ayrıca, yakın gelecekte bir e-cedi yayınlama olasılığına sahip bir dijital para pilotu projesini keşfetmeyi planladıklarını açıkladı. Addison, bu çabanın Gana'da mobil para gibi elektronik ödemelerde büyümeyi tamamlamayı hedeflediğini de belirtti. Addison, mobil para işlem hacimlerinin 2017'de 982 milyondan, 2019'da 1.4 milyara yükseldiğini açıkladı.

Diğer bazı ülkeler de CBDC düzenlemeyi planlamaktadır

Çin'in tamamı, merkez bankası dijital para birimini başlatmaya hazır görünüyor. Çin Halk Bankası, dijital Yuan'ın (DEM) ne zaman verileceği ile ilgili zaman çizelgesini onaylamadı, ancak yakında başlaması bekleniyor. Son zamanlarda, ABD Federal Reserve de, bir CBDC yayınlamaya ilgi gösterdi. Türkiye, Kanada ve Rusya CBDC'lerini düzenlemeyi düşünen diğer ülkelerdir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ