Gana Merkez Bankasının başkan yardımcısı, kurumun merkez bankası dijital para birimini denemeye kararlı olduğunu söyledi.

Gana Merkez Bankası Dijital Para Birimi Pilot Uygulamasını Onayladı

Bankanın merkez bankası başkan yardımcısı, Gana Bankası'nın (BoG) merkez bankası dijital para birimini (CBDC) denemeye kararlı olduğunu belirtti.

Maxwell Opoku-Afari, 8 Haziran'daki GhanaWeb tarafından hazırlanan bir rapora göre, ödeme sistemleri ve hizmetleri üzerine sanal bir paydaş çalıştayı sırasında yorum yaptı.

Bu bahar, merkez bankası yerel sektördeki gelişimi desteklemek için bir Fintech ve İnovasyon Ofisi kurdu ve son yıllarda organizasyon yapısını ödemeler sektöründeki büyük değişikliklere yanıt verecek şekilde uyarladı.

Elektronik nakit işlemlerini teşvik etmeye yönelik bu yaklaşımlara rağmen, Opoku-Afari bankanın özel CBDC pilot planlarının sağlam bir zeminde kaldığını vurguladı.

Raporun belirttiği gibi, BoG 2016 yılında bir Ödeme Sistemleri Departmanı oluşturdu ve o zamandan beri ülkede bir dizi dijital bankalararası ödeme sistemini teşvik etti.

Kurumun bugüne kadarki girişimlerini gözden geçiren Opoku-Afari, BoG'nin sürekli olarak “finans sektörünün rekabetçi, yenilikçi ve kapsayıcı gelişimi için uygun ortam yaratmada liderlik ve öngörü” gösterdiğini ileri sürmüştür.

Bildirildiği gibi, BoG ayrıca Gana Ticaret Bankası'na e-para düzenlemesine izin verdi ve ilk olarak 2019 sonbaharında bir CBDC geliştirme konusundaki ilgisini açıkladı.

BoG’un planı kıtadaki CBDC'lere artan ilgiyi yansıtıyor ve Ruanda Ulusal Bankası, işlem verimliliğini artırmanın ve ekonomik büyümeyi teşvik etmenin bir aracı olarak dijital para birimi yayınlamaya yönelik kendi araştırmasını duyurdu.

 Küresel bağlamda, Çin, birçok şehirde yeni çıkacak olan dijital yuanının pilotlarıyla birlikte ilerleme kaydetti, ancak henüz para biriminin ülke çapında piyasaya sürülmesi için sabit bir zaman çizelgesi duyurmadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ