ABD SEC ve CFTC bundan böyle kripto para birimlerini ve kripto ticaret platformlarını düzenleme çabalarına katılacak.

ABD SEC ve CFTC bundan böyle kripto para birimlerini ve kripto ticaret platformlarını düzenleme çabalarına katılacak. Planlarının bir kısmı, kripto borsalarının kayıtlı olması ve yasal operatörler olarak kabul edilmesidir.

Amerika'nın önde gelen düzenleyicileri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para birimlerini, kripto platformlarını ve kriptoyla ilgili diğer ürün ve hizmetleri gözden kaçırmanın kimin rolü olduğu konusunda uzun süredir anlaşmazlık içinde. İlki, kripto para birimlerinin çoğunun menkul kıymetler olduğunu ve bu nedenle kendi yetki alanına girdiğini iddia etti. Bu arada, ikincisi, temel değerlerinin kripto da dahil olmak üzere piyasaların düzenleyici gereksinimleriyle uyumlu olduğunu iddia etti. İki bekçi artık kripto ve kripto platformlarını denetlemek için işbirliği içinde çalışmayı planlıyor.

SEC Başkanı Gary Gensler tarafından yapılan son duyuruya göre, rol farklılıklarına rağmen kripto artık iki düzenleyici için ortak bir zemin olacak. Ajansı adına konuşan Gensler, yatırımcıları dolandırıcılıktan korumak için kripto para piyasasının gözetimini artırmayı planladığını söyledi. Ve CFTC ile birlikte SEC, gelecekte kripto endüstrisinin gelişmiş düzenlemesini sağlayacaktır.

SEC ve CFTC, Kripto ve Borsaları Ortaklaşa Düzenleyecek

Ek olarak, SEC, ABD'deki kripto borsalarının yasal olarak faaliyet gösterebilmesi için kendisine kayıtlı olmasını gerektirecektir. Komisyon ayrıca yatırımcılar için riskleri en aza indirmek için varlıkların muhafazasını ayıracaktır. “Bu kripto platformları, geleneksel düzenlenmiş borsalara benzer roller oynuyor. Dolayısıyla yatırımcıların da aynı şekilde korunması gerekiyor” dedi.

Coinbase ve Binance, ABD menkul kıymetler yasasını ihlal etmekle suçlanan önde gelen dijital varlık borsalarından bazıları. Birincisi özellikle Gensler tarafından çağrıldı. Bu hafta, bir ABD federal yargıcı, geç dosyalama gerekçesiyle Binance aleyhindeki suçlamaları reddetti. Hakim ayrıca, merkezi Cayman Adaları'nda olduğu için bu tür yasaların borsa için geçerli olmadığını söyledi.

Gensler'e göre hisse senedi ve sabit getirili piyasalar ağırlıklı olarak kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Öte yandan borsalar, "bir komisyoncu olmadan platformda doğrudan alım satım yapan milyonlarca ve bazen on milyonlarca perakende müşteriye sahiptir." Bu nedenle SEC, kripto ticaret platformlarını perakende borsalara benzer şekilde ele alacaktır.

Gensler ayrıca stablecoin'leri ve bunların yasadışı faaliyetleri kolaylaştırmadaki iddia edilen rollerini de ele alarak şunları söyledi: Kriptodan kriptoya işlemler, kullanıcıların geleneksel bankacılık sistemini kullanmalarına izin vererek kara para aklamayı, vergileri ve uyumluluğu izlemeyi zorlaştırıyor.

Sonuç olarak, SEC patronu, Washington'un düzenleyicilerinin finansal piyasaların etkin bir şekilde düzenlenmesi konusunda uzun zamandır bir itibara sahip olduğunu söyledi. Bu nedenle, kripto endüstrisi için aynı şeyi yapma rollerine güveniyor.

Aynı korumaları kripto pazarlarında da uygulamalıyız. 90 yıllık menkul kıymetler yasasını baltalama ve bazı düzenleyici arbitraj veya boşluklar yaratma riskine girmeyelim.

Başkan Joe Biden'in yürütme kripto emrini takiben Gensler, düzenleyicilerin önceliklerini yerine getirmek için “hükümetteki meslektaşları” ile çalışmayı umuyor: yatırımcı koruma ve suç faaliyetlerine karşı koruma.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ