Gayrimenkul Sektörü Neden Bitcoin’i Benimsiyor?

Gayrimenkul devleri büyük ölçekli işlemlerin transferini kolaylaştırmak için Bitcoin şebekesinin avantajlarını ve ayrıcalıklarını fark ettiklerinden, Miami’den Dubai’ye gayrimenkul sektörü yavaş yavaş Bitcoin’i benimsiyor.

Uzun yıllar boyunca, Bitcoin topluluğu ve şifreleme sektöründeki uzmanlar, Bitcoin’in temel amacının dijital bir değer deposu yaratmak mı yoksa Visa gibi önemli ölçüde düşük ücretlerle küçük işlemleri gerçekleştirebilecek bir dijital sistem yaratmak mı olduğunu tartıştılar.

Şimdiyse, Bitcoin hem bir değer deposu hem de dijital para sistemi nitelendiriyor. Bitcoin Core geliştirme ekibinin işlem esnekliği ve ölçeklendirme çözümü Entegre Segment (SegWit), Bitcoin ağındaki Blockchain tıkanıklığını önemli ölçüde azalttı. Doğrulanmamış işlemler için alan tutma alanı olan Bitcoin mempool’u ve ortalama Bitcoin bloğu boyutunu azalttı. Bunun da ötesinde, Bitcoin’in işlemlerinin sadece yüzde üçünden azı SegWit özellikli. SegWit özellikli işlem hacminin% 50’nin üzerine çıkmasıyla, Bitcoin işlemleri çok daha ucuza denk gelecektir.

Sonuç olarak, daha fazla tüccar, yatırımcı ve kullanıcı Bitcoin’i hem küçük hem de büyük işlemleri gerçekleştirebilen bir finansal ve yerleşim ağı olarak kabul etmeye ve kullanmaya başladı. Gayrimenkul endüstrisinde, işlemlerin veya ödemelerin çoğunluğu milyonlarca dolar değerinde. Ancak, milyonlarca dolarlık işlemleri gerçekleştirmek için, bankalar bazen işlem başına binlerce dolara kadar çok yüksek ücret gerektiriyor.

Bu konu üzerinde yapılan çalışmalar, Avustralya ve ABD bankalarının 100.000 dolarlık bir işlem için 4.000 dolara kadar borçlandırdığını ortaya koydu. Ödeme birkaç milyon dolara çıkarsa işlem ücreti orantılı olarak 10.000 dolara kadar yükselebiliyor.

Bitcoin sayesinde böyle yüksek ücretlerden kaçınılabilir. İşlem ücretleri işlemin büyüklüğüne bağlı olsa da, SegWit özellikli cüzdanla bir milyon dolarlık bir transferi 10 dolar gibi bir miktar ile halletmek mümkün. Bunun yanı sıra, eğer Bitcoin Blockchain ağı daha az sıkışıksa ve mempool boyutu küçükse, göndericiler ödemeyi çok daha küçük fiyatlarda halledebilir.

Gayrimenkul sektörü için Bitcoin kullanımı büyük ölçekli ödemelerin kolaylaştırılması sürecini önemli ölçüde hallediyor. Milyonlarca dolarlık banka havaleleri binlerce dolara mal oluyor ve bazen işlemlerin tamamlanması bir kaç haftayı alabiliyor. Aynı zamanda uzun süreli evrak süreci ve verimsiz kimlik doğrulama işlemleri de bunların cabası.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ