GSYH kısaltması ile bildiğimiz gayrisafi hasıla bir ekonomide üretilen tüm mal ile hizmetlerin değerini göstermektedir.

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla ve Bitcoin

GSYH kısaltması ile bildiğimiz gayrisafi hasıla bir ekonomide üretilen tüm mal ile hizmetlerin değerini göstermektedir. İmal edilen tüm malların ve sağladığımız tüm hizmetlerin piyasa fiyatını kabaca topladığında gayrisafi yurtiçi hasılayı bulmuş oluyorsunuz.

 GSYH ve Manşetler

Haber bültenleri veya gazete manşetleri bize ekonomimizin örneğin 2021 yılında yüzde 7 büyüdüğünü söylüyorsa bu durum bizim ülke olarak yüzde 7 daha fazla mal ve hizmet ürettiğimiz anlamına gelir. Peki böyle bir gelişime bizim iyi olduğumuz anlamına mı gelir?

Asıl ilgilenmemiz gereken burada reel GSYH’dir Yani enflasyon dikkate alınarak hesaplanmış rakamlardır. Diğer taraftan normal rakamlar enflasyona ayarlı olmamaktadır. Nominal GSYH örneğin 2002’de yüzde 10 artarken enflasyon artışı da yüzde 10 olmuşsa bu durum hiçbir şey üretmemiş olmak anlamı gelecektir.. Aynı miktarda daha fazla fiyata satmışız demektir ki bu da bize hiçbir katkının sağlanmadığını ifade eder.

 Başka bir şekilde ifade edersek 10 tane 20 TL’lik banknotla 200 TL’yi değiştirmenize benzer. Cüzdanınız şişkin hale gelebilir ama bu durum sizi hiçbir şekilde zengin yapmaz. Bitcoin gayrisafi yurtiçi hasılaya dahil ediliyor mu? Onsan sağlanan faydanın elbette dahil edilmesi gerekiyor. Dahil edilmiyorsa rakamlar bir şekilde eksik kalacaktır. Üstüne bir de enflasyon gibi bir problemle boğuşurken büyümenin yüzde 10’lara ulaşması açıkçası izim için çok da bir şey ifade etmeyecek gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ